REKLAMY
lego

Historia LEGO zaczęła się w roku 1932, założycielem Grupy LEGO był Ole Kirk Christiansen w duńskiej wiosce Billund.

W roku 1934 Christiansen wymyślił nazwę dla swojego warsztatu i produkowanych tam zabawek - "LEGO". Nazwa składa się z dwóch duńskich słów "LEg GOdt", co oznacza "baw się dobrze".

Pod koniec lat trzydziestych spółka LEGO produkowała szeroką gamę drewnianych zabawek - samochodów, zwierząt, jo-jo i innych.

Pośród wielu odkryć, które wywarły rewolucyjny wpływ na rozwój nowych technologii, były tworzywa sztuczne.

Ole Kirk Christiansen szybko dostrzegł wielkie możliwości produkowania zabawek z nowych materiałów. Raczej prymitywny pierwowzór klocków LEGO został wprowadzony na rynek w 1949 roku.

REKLAMY

W roku 1957 Godtfred Kirk Christiansen (syn założyciela firmy) dokonał epokowego odkrycia. Odkryciem tym było umieszczenie w pustym dotąd wnętrzu klocków LEGO specjalnych rurek, które zdecydowanie wzmocniły siłę łączenia klocków ze sobą. Wynalazek ten, opatentowany na świecie w 1958 roku, spowodował, że zbudowane modele stały się stabilne, zaś liczba sposobów łączenia klocków wręcz nieograniczona.

Jakby dopełnieniem kariery klocków stał się przypadek. W roku 1960 pożar strawił całą część fabryki w której produkowano klocki z drewna - pozostała tylko nowo otwarta fabryka klocków z tworzyw sztucznych i... tak już zostało. Obecnie z klocków zbudować można nieomal wszystko. Od modeli budynków, poprzez modele robotów aż do samochodu naturalnej wielkości. Rekordem o którym warto wspomnieć, jest znajdujący się w duńskim Legolandzie posąg Siedzącego Byka (wodza Siuksów) zbudowany z 1,4 miliona klocków. Budowa posągu zajęła twórcy aż dwa lata.

W roku 1999, z okazji premiery filmu "Gwiezdne wojny: Mroczne widmo", firma LEGO wprowadziła serię LEGO Star Wars, która przedstawiała bohaterów, pojazdy oraz scenki z kultowego filmu - klocki z tej serii są cały czas rozbudowywane o nowe kolekcje.

O popularności klocków niech świadczy fakt, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 elementy (rok 2008), a co roku wprowadzane są przecież nowe zestawy 


Tekst pochodzi z kudowskiego Muzeum Zabawek Bajka.
Jest to ekspozycja, którą powinien zobaczyć każdy, kto jest w wieku od 1 do 99 lat - naprawdę warto!

Ciekawostka:
Jumbo jet z klocków lego W Bielsku-Białej powstał największy samolot, jaki kiedykolwiek zbudowano z klocków Lego. Pracowało nad nim kilkadziesiąt osób, które użyły do jego budowy łącznie ponad milion elementów. Pomysłodawcą i szefem projektu jest p. Rafał Szymański. Wybudowany w skali 1:7 Jumbo jet ma prawie jedenaście metrów długości, blisko dziesięć metrów rozpiętości i trzy metry wysokości. Całość waży półtorej tony.

Poniżej na filmie możesz zobaczyć, że faktycznie klocki LEGO są uniwersalne, i mogą posłużyć do budowania wielu działających konstrukcji:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj