REKLAMY
skryptorium

Mebel będący podstawowym wyposażeniem klas szkolnych.

Wynalazek sięgający korzeniami średniowiecza. Konstruktorami pierwszych ławek byli zakonnicy - jezuici i pijarzy - których misją było nauczanie.

Pierwowzorem ławki było tzw. skryptorium, wyposażone w pulpit nachylony w stronę korzystającego z niego skryby.

skryptorium w klasztorzeIdentyczną nazwę miały klasztorne pomieszczenia, w których bracia zakonni studiowali i przepisywali ręcznie cenne księgi.


REKLAMY

Aż do połowy XX wieku ławki wykonywano wyłącznie z drewna, a ich siedziska były zespolone z blatem, w którym na środku wycinano otwór na kałamarz.

Współcześnie, tego typu meble to konstrukcje lekkie, wykonane z bezpiecznych materiałów, oraz umożliwiające dostosowanie ich do wieku i wzrostu uczniów (regulowane).

W krajach, gdzie klimat jest znacznie cieplejszy i panują inne zwyczaje niż w naszym kraju - w Azji i Afryce uczniowie podczas nauki siedzą na podłodze, lub bezpośrednio na ziemi.

pomnik ławki - wzór z 1905 rokuCiekawostka:
 W Polsce ławka doczekała się nawet pomnika. W Warszawie przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie, odsłonięto uroczyście pomnik ławki w listopadzie 2010 roku, w 105 rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Replikę ławki szkolnej z 1905 roku wykonano z brązu, a na pulpicie znajdują się: książki przewiązane tasiemką, otwarty zeszyt, liczydło szkolne, oraz kałamarz w otworze wyciętym w blacie ławki
  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj