REKLAMY

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
współczesne łóżko

Jeden z pewnością z najstarszych mebli świata - łóżko.

To w nim spędzamy prawie jedną trzecią swojego życia.
Wszystko zaczęło się od ubitej ziemi i barłogu ze zwierzęcych skór i siana.

Niedawno zostało odkryte w grocie Sibudu (południowoafrykańska prowincja KwaZulu-Natal) legowisko, które ma około 77 tysięcy lat.
Była to około centymetrowej grubości warstwa zbitych ze sobą łodyg i liści sitowia, na której umieszczono liście (jak ustalono) dzikiej pigwy. W ten sposób, nasi praprzodkowie już wtedy odstraszali insekty, które podobnie jak dzisiaj dawały się we znaki. Zioła z materacy działały również leczniczo. Co pewien czas ludzie budowali sobie nowe legowiska, a stare z przyczyn higienicznych palili.

REKLAMY

Pierwsze (bardzo prymitywne) łóżka pojawiły się dawno, dawno temu, mniej więcej w IV tysiącleciu p.n.e. - były to wąskie prycze z drewnianymi wezgłowiami, które służyły jednocześnie za poduszkę. łóżko egipskie
Równie twarde, choć bogato rzeźbione i zdobione szlachetnymi kamieniami, były łoża bogaczy i władców. Bywały one z brązu, srebra, złota i kości słoniowej.

Jednym z takich, zachowanych do dziś łóżek cywilizacji starożytnej, jest łoże z grobu faraona Tutenhamona (około 1350 roku p.n.e.). Bogato zdobione inkrustacją z kości słoniowej, fajansu, srebra i złota, zawieszone na niewielkiej wysokości nad podłożem.

W Grecji i Rzymie, bogaci obywatele sypiali (ale również i biesiadowali) na łożach o dwu esowato wygiętych oparciach. Podstawową jego częścią była prostokątna rama, długości 1,5 do 2,5 m, wsparta na 4 nogach. Na ramę naciągano siatkę z przeplatających się rzemieni lub sznurów. Wyposażenie łoża stanowiły materace, poduszki i narzuty. Były tak wysokie, że wdrapywano się na nie po podnóżkach i stołkach. Otaczane były przenośnymi okrągłymi stoliczkami na przekąski. Na jednym takim meblu mogli się ulokować aż trzej biesiadnicy.

Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie Rzymianie jako pierwsi wymyślili materac - początkowo wypychano go trzciną, słomą, wełną lub pierzem.

Poszli nawet o krok dalej, i skonstruowali pierwsze w historii ludzkości łóżko wodne. Ochotnik kładł się do kołyski z ciepłą wodą i pozostawał tam do momentu, gdy stawał się senny. Następnie przenoszono go do drugiej kołyski, wyściełanej materacem, gdzie kołysano go do snu.

We wczesnym średniowieczu łóżko wywindowało się bardzo wysoko - tak wysoko, że pod wysokie łoża na toczonych słupach wmontowano skrzynię pościelową, która zastąpiła ramę.
I tak łóżko zamieniło się w szafę.

łoże z baldachimemW okresie gotyku zaczął się wykształcać typ łoża ze wszystkich stron osłoniętego tkaniną. Tym razem to słupy trzymające skrzynię pościelową wyrosły do góry i zostały nakryte drewnianym dachem, lub baldachimem. Powstał ciężki i masywny mebel, zapewniający odrobinę intymności, ale jednocześnie ciepłe miejsce w dużym zimnym pałacu.
Z czasem łóżka panujących stawały się coraz bardziej eleganckie, wykwintne, zdobne w płaskorzeźby, złocenia i drogie draperie.
Nic dziwnego - mebel ten od początku życia, a nawet poczęcia panującego, aż do jego śmierci, był obiektem zainteresowania całego dworu. Kiedy umierała królowa Bona, wokół jej łoża kręcili się do ostatniej chwili dworzanie, zerkając, czy władczyni już zamknęła oczy na wieki i czy można zabrać sobie "na pamiątkę" któryś z jej klejnotów i kosztownego wyposażenia sypialni.

Król Francji, Ludwik XIV ukochał mebel tak mocno, że spędzał w nim nie tylko całe dnie i noce - nie ruszając się z niego wydawał nawet wyroki na swoich poddanych. Osiemnastowieczny monarcha wyznawał również zasadę "kochanych przedmiotów nigdy za wiele", dlatego też w Wersalu umieścił aż 413 łóżek.

nowoczesne łóżkoDalszy rozwój łóżka to wełniany materac i stalowa konstrukcja. W drugiej połowie XIX wieku pojawił się pierwszy materac ze sprężynami.

Od lat 50-tych XX wieku, w naszych domach można było zaobserwować małą łóżkową rewolucję - pojawiły się piankowe poduszki i materace, łóżko wodne, które dostosuje się do każdego kształtu, czy w końcu łoże w całości wypełnione powietrzem.

Dzisiaj łóżka niekoniecznie wyglądają tak, jak ich protoplaści. Niemniej jednak, z pewnością są od nich znacznie wygodniejsze!

łoże MadejoweZbity z desek mebel nie zawsze służył do odpoczynku, było również miejscem cierpień nieszczęśników wydanych na tortury. Tzw. "Łoże madejowe" to tylko jedna z nazw, jaką nazwano drewnianej konstrukcji (ilustracja obok), na której rozciągano podsądnych, by wydobyć od nich zadowalające zeznania. U wezgłowia i w nogach umieszczone były drewniane walce, na które kat naciągał za pomocą korby sznury, przywiązane do kończyn skazańca.
Egzemplarz takiego mebla - liczący sobie kilkaset lat - można zobaczyć w Muzeum Kar i Tortur w Norymberdze.

W jednym z kilku więzień stanowych USA, znaleźć można jeszcze inne łóżko, na którym wykonywane są wyroki śmierci. Skazaniec jest na nie prowadzony przez strażników i przywiązywany za pomocą skórzanych pasów. Pod spodem ma miękki materac - nie tak jak na łożu sprzed kilkuset lat. Obsługujący egzekucję funkcjonariusz wbija w rękę ofiary igłę podłączoną do kroplówki ze środkiem usypiającym. Gdy skazany zasypia, włączana jest kroplówka z trucizną, i... jeszcze druga dla pewności.
Sen na takim łóżku nigdy się nie kończy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj