REKLAMY
mimeograf i jego twórca

Wynalazek Edisona, do robienia odbitek z druku za pomocą woskowanego papieru.

W wynalezionym powielaczu Edisona o nazwie mimeograf, kluczowym procesem było wykonanie matrycy w postaci pokrytej warstwą wosku bibułki, na której pisano tekst dokumentu na zwykłej maszynie do pisania (można było również dodawać odręczne uzupełnienia - np. podpis - twardym ołówkiem). 8 sierpnia 1876 roku, słynny amerykański wynalazca i biznesmen Thomas Edison otrzymał na urządzenie patent US nr. 180,857.

REKLAMY

W ten sposób w miejscach, w które trafiały czcionki maszyny do pisania bądź które zarysowane były ostrzem ołówka, usuwana była warstwa wosku i pozostawała tylko cienka bibułka. Tak sporządzoną matrycę kładziono na czystym papierze i przeciskano przy pomocy wałka gumowego przez nią farbę (tj. przez obszary, w których wosk odsłonił przepuszczalną dla farby bibułkę) tak, że kopia zapisanego na matrycy dokumentu przenosiła się na papier.

Technika ta była więc odmianą sitodruku. Powielacze profesjonalne, w których matryca umieszczana była na wewnętrznej powierzchni specjalnego bębna, a podawanie i układanie papieru było częściowo zautomatyzowane, podobnie jak przeciskanie farby, miewały napęd elektryczny i stosunkowo dużą wydajność kilkudziesięciu kopii na minutę.

Mimeograf, oraz powielacze spirytusowe były używane do drukowania dokumentów w małych ilościach, w pracach biurowych, przy powielaniu materiałów szkolnych i kościelnych biuletynów. Pod koniec 1960 roku wymienione urządzenia zaczęły być stopniowo wypierane przez kserokopiarkę 


na podstawie artykułu w Wikipedii

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj