REKLAMY
mural

Mural to swego rodzaju ornamentyka architektoniczna. 

Jest w postaci obrazu malowanego farbami, zwłaszcza na ścianie lub na drewnie, ale także na szkle.

Celem takiego obrazu może być zarówno impresja odbiorcy, jak i reklamowanie jakiegoś produktu, usługi czy instytucji, albo promocję akcji charytatywnej.

Nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza w skrócie dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.
Współczesne murale wywodzą się z Ameryki - ze Stanów Zjednoczonych (koniec XIX wieku), oraz z Meksyku (lata 20 i 30-te XX wieku).
Początkowo były to po prostu wielkoformatowe reklamy ścienne. Posiadały bardzo dużo cech plakatu, a w zasadzie, w niektórych przypadkach były (zaprojektowanym przez profesjonalistów) plakatem przeniesionym na ścianę budynku.

REKLAMY

Wkrótce zaczęto je także tworzyć jako sposób wyrażenia poglądów na kwestie społeczne i polityczne np. w okresie walk w Irlandii Północnej.

ogromny mural na budynkuW Polsce, w epoce PRL-u, tworzono grafiki służące komunistycznej propagandzie, oraz reklamujące krajowych monopolistów, np. PKO, PZU czy Totalizatora Sportowego, lub słynne sklepy Pewexu, gdzie za dolary i tzw. bony towarowe można było nabyć dobra luksusowe pochodzące przeważnie z zagranicy.
Do dzisiaj w Łodzi można spotkać murale Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej, czy Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Pierwsza. Łódzkie murale, jako pierwsze i jedyne w Polsce, doczekały się publikacji monograficznej, wydanej w 2010 roku…

Z drugiej strony powstawały anonimowe dzieła krytykujące reżim, pospiesznie zamalowywane przez odpowiednie służby.

zabawny muralDziś murale znów mogą być sztuką w czystej postaci i wyrażać wizje twórców. Artyści posługują się rozmaitymi technikami oraz stylami. Niektórzy zamiast pędzli, wałków, farb i sprejów sięgają po bardziej oryginalne materiały, jak dłuto czy wiertarka. Są też murale jadalne, jak np. dzieła Shelley Miller, która maluje na ścianach za pomocą rękawa cukierniczego do dekorowania tortów.
A także graffiti ekologiczne - jak np. z wyhodowanego zgodnie ze wzorem mchu.

Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do graffiti, do muralu potrzebna jest zgoda właściciela budynku czy plastyka miejskiego, a artysta wykonujący mural jest oficjalnie znany, opłacany i za tym idzie fakt przestrzegania praw autorskich.
Z kolei graffiti jest nielegalne, a grafficiarze często są anonimowi. Ich znakiem rozpoznawczym są napisy, znaki, które nie wszyscy są w stanie rozszyfrować i tzw chary, które w muralach rzadziej występują 

Dużo więcej znajdziesz tutaj.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj