REKLAMY
maska karnawałowa

Przykrycie twarzy lub jej części, z otworami na oczy.

Maski karnawałowe wywodzą się od tych obrzędowych, magicznych i teatralnych, wykorzystywanych od czasów starożytnych, przez ludzi z różnych zakątków świata.  
W Europie do najsłynniejszych należą maski weneckie, używane co najmniej od XIII wieku.
Jedna z teorii głosi, że kiedy na początku XIII wieku Wenecja podbiła Konstantynopol, to do miasta sprowadzono wiele muzułmanek, a te - jak wiadomo - zakrywają twarze. I to od nich przejęli ten zwyczaj mieszkańcy Wenecji.


REKLAMY

Prawda jest pewnie bardziej prozaiczna - otóż Wenecja położona na wysepkach, była w sumie miastem niedużym i mieszkańcy doskonale się znali między sobą. Celem używania masek była i (nadal jest) chęć pozostania anonimowym podczas wspólnych hucznych zabaw, poprzez skuteczne ukrywanie oblicza autorów wybryków i różnorakich figli czynionych ku uciesze współbiesiadników. Zakrywająca swoją twarz osoba była nierozpoznawalna, więc mogła sobie na więcej pozwolić. No i zamaskowani mieszkańcy byli sobie równi.

maska weneckaMasek używano nie tylko podczas karnawału, ale także wtedy, gdy ludzie chcieli korzystać ze swobód niezgodnych z ówczesnymi obyczajami, np. podczas wizyt w potępianych przez władzę kasynach.

Panowie często używali najbardziej typowej i charakterystycznej bauty. Zakrywa ona całą twarz, ale jej dolna część nie przylega do podbródka pozwalając na rozmowę i jedzenie.
Popularna jest też biała medico della peste, używana dawniej przez medyków i zakładana podczas kontaktu z chorymi. W jej charakterystycznym dziobie przypominającym bociani, medycy upychali zioła i specyfiki mające zapobiec zarażeniu się.
Białe były też maski zwane volto lub larva - zakrywające całą twarz, sięgające od podbródka do czoła i od ucha do ucha, z lekko wyrzeźbionymi ustami i nosem, i małymi otworami na oczy.
Z kolei columbina osłania jedynie oczy, nos i policzki.
Kokieteryjna moretta noszona przez panie miała pewną wadę - nie dało się jej zawiązać z tyłu głowy. Zamiast tego wyposażona była w guzik, który trzymało się w ustach, co zapewniało dobre przyleganie do skóry, ale uniemożliwiało prowadzenie rozmów.

Ciekawostka:
Mamuthones i Issohadores Nie tylko Wenecja szczyci się karnawałowymi maskami. W miejscowości Mamoiada na Sardynii znaleźć można jedne z najstarszych masek we Włoszech. Widoczne na ilustracji, surowe w formie, były drążone z drewna olchy lub wiązu, lub modelowane ze skóry.
Maskę Mamuthones uzupełnia kobieca chusta na głowę i alpejskie dzwonki przyczepione do futrzanej kapoty, z kolei Issohadores - czerwona koszula, białe portki, ludowy szal przewiązany na biodrach i sznur na ramieniu.
Choć mniej wyrafinowane od weneckich, pełniły to samo zadanie: ukrywały autorów wybryków i figli.


Zobacz więcej: http://www.dalekoniedaleko.pl/kryjac-twarz-za-wenecka-maska/

Zobacz film o maskach:
 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj