REKLAMY
magiel domowy

Maszyna służąca do maglowania, czyli prasowania przy użyciu systemu walców.

W niektórych krajach Europy Północnej, już od stuleci używano urządzenia w wersji stołowej, które składało się z drewnianego cylindra, wokół którego owijano wilgotną tkaninę, oraz zakrzywionej lub płaskiej karbowanej drewnianej deseczki, która służyła do przetaczania wałka i jednoczesnego zwijania i spłaszczania płótna.

Najstarszym znanym modelem jest datowana na rok 1444 ręczna maglownica znaleziona w Norwegii w pobliżu Bergen.


REKLAMY

ręczna maglownicaW 1598 roku John Florio opisał urządzenie w swoim słowniku World of Words, jako rodzaj prasy do płótna.

W 1902 roku w Stanach Zjednoczonych firma Steel Roll Mangle Co. z Chicago w Illinois, zaoferowała domowy magiel do prasowania bielizny ogrzewany gazem.

W latach 30-tych XX wieku opracowano elektryczny magiel - nadal są one obecne w wielu pralniach.

Konstrukcja magla, to obrotowy wyściełany bęben, który jest napędzany silnikiem elektrycznym i jednocześnie sprężyście dociskany do drugiego walca stanowiącego element grzejny. Pomiędzy oba cylindry wsuwa się płat maglowanej tkaniny, a obracanie cylindra powoduje przesuwanie się jej i rozprasowywanie.
Maglowaniu poddawane są po praniu na ogół większe sztuki bielizny - pościel, obrusy, ręczniki, zasłony, tzn. takie, których prasowanie żelazkiem byłoby uciążliwe i nieefektywne.
Pewnie dlatego niektóre urządzenia mają walce o długości nawet do ponad dwóch metrów.

wyżymaczkaStare pralki - m.in. nasza poczciwa "Frania", były wyposażone w takie ręczne mini-magle. Służyły głównie jako wyżymaczka do wyciskania nadmiaru wody z upranych tkanin.

Powszechnie nazwą magiel określa się także nie tylko samą maszynę, ale również punkt usługowy - pomieszczenie, w którym magiel jest zainstalowany. 
Z kolei określenie maglownica zarezerwowane jest tylko dla samego urządzenia.

W punktach usługowych, oferujących maglowanie bielizny, instalowane są zazwyczaj duże maglownice z napędem elektrycznym i podgrzewanymi cylindrami (np. przy pomocy gazu - tzw. "magiel elektryczno-gazowy"), co zapewnia szybkie i efektywne maglowanie nawet największych sztuk bielizny w podwyższonej temperaturze   

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj