REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze6_monopol.jpg

Gra planszowa polegająca na handlu nieruchomościami.

Została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu. Nie jest do końca pewne, kto wymyślił tą grę.

Jest możliwe, że wymyślił ją bezrobotny inżynier ciepłownictwa, Amerykanin Charles Darrow z Germantown w Pensylwanii, który po utracie pracy w 1931 roku zarabiał na życie, naprawiając elektryczne żelazka i wyprowadzając na spacer psy sąsiadów.
Wieczorami próbował wymyślać zabawki i gry, z których żadna nie wzbudziła jednak zainteresowania, aż do czasu "Monopoly".


REKLAMY

Z kawałków drewna pozbieranych na podwórku, Darrow powycinał domy i hotele, natomiast pionki zrobił z fragmentów bransolety swojej żony. Ulice nazwał prawdziwymi nazwami ulic Atlantic City, gdzie w lepszych czasach spędzał wakacje.
Kiedy gra była już ukończona, autor zaproponował jej produkcję i dystrybucję braciom Parker z Salem w Massachusetts.
Ci, czołowi w USA producenci gier stwierdzili, że jest ona zbyt skomplikowana i w związku z tym nie będzie się dobrze sprzedawała.
gra Monopol
Niezrażony tym Darrow, własnym nakładem wydrukował w Filadelfii 5 tysięcy kompletów.
Sprzedawana za 2,5 dolara gra rozeszła się na tyle dobrze, że szefowie firmy Parker Brothers ponownie przemyśleli swoją decyzję i na Boże Narodzenie 1935 roku wypuścili nakład na cały kraj.

Początkowo gra nie zdobyła jakiejś szczególnej popularności. Dopiero po świętach całą Amerykę ogarnęła monopolomania.

Inni twierdzą, że gra została wymyślona przez Elizabeth Magie, która była twórczynią poprzedniczki dzisiejszego Monopoly - gry planszowej The Landlord’s Game, opatentowanej już w styczniu 1904 roku. Monopoly stylizowana na Harrego PotteraGłówną zasadą jej gry było indywidualne gromadzenie bogactwa i doprowadzenie do bankructwa przeciwników...

Gra daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Gracz rozpoczyna od pola START i jego zadaniem jest okrążać planszę kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Zwycięstwo w grze zależy w głównej mierze od udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.
Opatentowana 31 grudnia 1935 roku gra, do dziś została sprzedana w około 150 milionów kompletów  

Ciekawostka:
 Gdynia była pierwszym w historii miastem polskim, umieszczonym na planszy Monopoly jesienią 2008 roku.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj