REKLAMY
maseczka jednorazowa

Ochrona dróg oddechowych przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, przenoszonymi drogą kropelkową.

Pierwsze próby zabezpieczania dróg oddechowych przy pomocy masek, pojawiły się już na początku XVII wieku i kojarzone są z epidemią dżumy.
W 1619 roku Charles de Lorme (nadworny lekarz władców francuskich) opracował maskę na kształt ptasiego dzioba, w której umieszczał wonne zioła i olejki mające tłumić odór chorych ciał i rozkładających się zwłok. Wierzchnia warstwa była wykonana ze skóry.


REKLAMY

maseczka z XVII wiekuTaka maska nie stanowiła żadnej przeszkody dla bakterii dżumy, choć pomysłodawca wzorował się na ptakach, które na dżumę nie chorowały.

Współczesne maseczki ochronne zasłaniające nos i usta, wprowadził do użytku na przełomie lat 1896 i 1897 doktor Jan Antoni Mikulicz-Radecki, polski chirurg, pionier antyseptyki i aseptyki.

Z czasem maseczki ochronne zaczęły być używane w innych profesjach, chroniąc przed pyłami i różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Niestety, mimo rozwoju technologii trudno znaleźć taką, która skutecznie zabezpieczyłaby człowieka przed wirusami. Nawet te wykonane z kilku warstw włókniny, mają pory o średnicy około 100 mikrometrów, czyli dużo więcej niż wynosi rozmiar wirusów. Nie są więc w stanie ich skutecznie zatrzymać. maseczka z filtremMogą natomiast zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się patogenów w otoczeniu, dlatego specjaliści zalecają, aby nosiły je przede wszystkim osoby zakażone.

Wraz ze wzrostem wilgotności związanym z wydychaniem powietrza sprawność jednorazowych masek zaczyna maleć, a po kilku godzinach są do wyrzucenia.

I pod żadnym pozorem nie wolno ich stosować ponownie   

Ze względy na skuteczność masek ochronnych (decydują o tym zastosowane w nich filtry), możemy wyodrębnić następujące klasy ochronne:
 P1 - filtry o małej skuteczności. Maska z takim filtrem zapewnia 80% poziom filtracji - może być stosowana do ochrony przed cząsteczkami stałymi o niskiej toksyczności.

 P2 - filtry cechujące się skutecznością na poziomie 94%. Maki tej klasy chronią przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej bądź średniej toksyczności.

 P3 - filtry charakteryzujące się poziomem filtracji 99,9%. Maski ochronne tej klasy mogą być stosowane do ochrony przed stałymi i ciekłymi cząstkami o wysokiej toksyczności.

Maseczki papierowe nie zawierają warstwy filtru AKA i są praktycznie bezużyteczne w ochronie przed wirusami.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj