REKLAMY
monety

Metalowy znak pieniężny, o określonej formie, opatrzony znakiem tego, kto monetę wyemitował.

Historia pieniędzy rozpoczęła się około 640 roku p.n.e.

Miało to miejsce w malutkim państwie w Azji Przedniej, leżącym na terenie obecnej Turcji - Lidii.
Mieszkańcy tego kraju wyspecjalizowali się w kosmetyce, a ich maści i perfumy docierały do granic znanego wówczas świata.

Zamiana na np. szybko psującą się żywność nie wchodziła z oczywistych względów w rachubę, zamieniano wobec tego produkty na takie przedmioty powszechnego użytku, które były podzielne, trwałe i rzadko występujące - np.: muszle, sól, skóry, futra czy tkaniny.

Później zastąpiono je odważanymi kawałkami metali nieszlachetnych (brąz, miedź, żelazo), a następnie metalami szlachetnymi.

REKLAMY

Z czasem, dla wygody, zamieniono je na kawałki o ściśle określonych parametrach. Z naturalnego stopu złota i srebra (zwanego elektronem), formowano owalne bryłki o wielkości cukierka i o jednakowym ciężarze. Lidyjski król uwierzytelnił pochodzenie i autentyczność tych środków płatniczych w taki sposób, że na każdym takim cukierku z metali szlachetnych nakazał wybić wizerunek stylizowanej głowy lwa, będącej emblematem władzy.

Wybijanie tego emblematu spłaszczało taki "cukierek", z którego powstał mniej więcej okrągły (mający na rewersie kwadratowe wgłębienie), ważący około 14,5 grama krążek - pierwsza moneta.
żart autora strony

W Chinach rolę monet pełniły rytowane tabliczki (ilustracja powyżej), i pomimo, że wykonane były z metali nieszlachetnych, to ich różnorodne kształty wymagały kunsztu i dużego nakładu pracy.
Nieco później pojawiły się banknoty...

Jeszcze później karty kredytowe, obecnie pojawiła się możliwość płacenia za towary i usługi przy pomocy telefonu komórkowego... Co będzie dalej 

Ciekawostki:
  Największa na świecie moneta ma 37 centymetrów średnicy i zawiera 31,103 kilograma czystego złota. Jest to 100 tysięcy euro wyprodukowane jedynie w 15 egzemplarzach.
  największa moneta świataOd 2011 roku największą monetą (?!) świata jest złoty krążek o średnicy 80 centymetrów i grubości 12 centymetrów i wadze jednej tony! Została wybita w mennicy w mieście Perth - Australia, i ma nominał zaledwie 1 miliona dolarów. Złoto które posłużyło do jej wybicia ma wartość około 53 milionów dolarów.
Na awersie znajduje się ogromny portret Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, rewers to skaczący kangur - symbol tego kraju.
  Pierwszą srebrną jednodolarówkę Flowing Hair, pochodzącą z 1794 roku, sprzedano w 2013 roku za 10 milionów dolarów! Nazwa monety wzięła się od umieszczonego na awersie popiersia Wolności, postaci kobiety z długimi, rozpuszczonymi włosami. Do tej pory odnaleziono jedynie 130 sztuk tych monet.

Na podstawie miesięcznika: Focus

Zobacz tajemnicze monety:

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj