REKLAMY
images/male/moweina.jpg

Pierwszy odkryty syntetyczny barwnik - moweina (z francuskiego mauvéine od mauve "malwa; koloru malwy").

W zasadzie powstał przypadkowo, a miało to miejsce w roku 1856. Jego twórcą był (jeszcze jako student III roku chemii w Royal College of Chemistry), Anglik William Henry Perkin.

Jego nauczyciel, August Wilhelm von Hofmann zajmował się wówczas próbami uzyskania syntetycznej chininy i zachęcił Perkina, aby także zainteresował się tą kwestią.

William Henry Perkin

REKLAMY

Jedno z jego doświadczeń zakończyło się uzyskaniem kryształków dających silnie fioletowy kolor, które nazwał nazwał purpurą anilinową.
Jeszcze w tym samym roku opatentował swój wynalazek - tani w produkcji i będący konkurencją dla dotychczasowych barwników naturalnych, których cena była niezwykle wysoka.

Nie mógł wybrać lepszego momentu. Przemysł włókienniczy napędzał wówczas rewolucję przemysłową w Anglii. W dodatku kolor czerwonofioletowy przypadł do gustu francuskiej cesarzowej Eugenii i brytyjskiej królowej Wiktorii.

Barwnik stosowany z powodzeniem do barwienia jedwabiu i bawełny na skalę przemysłową spowodował, że 18-letni wówczas Perkin stał się bogaczem.

Polska nazwa barwnika, to lila róż 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj