REKLAMY
niszczarka

Urządzenie służące do niszczenia poufnych dokumentów.

Najczęściej wykorzystuje się ją do zastosowań biurowych.
Najprostsze konstrukcje mechanizmu niszczącego tną papier wzdłuż jednej krawędzi, w wyniku czego powstają wąskie paski papieru o długości równej długości dokumentu. Bardziej skomplikowane mechanizmy tną papier również w poprzek dokumentu.
Podobno to Abbot August Low zamieszkujący w Nowym Yorku, jako pierwszy opracował model niszczarki dokumentów. Na swój pomysł otrzymał nawet patent w sierpniu 1909 roku o numerze US 929 960. Najprawdopodobniej jednak jego projekt nie trafił do realizacji, ale pierwszy krok został zrobiony.


maszynka do krojenia tytoniuNa powstanie działającej niszczarki trzeba było czekać kolejnych 26 lat. Zbudował ją w roku 1935 Niemiec, wróg nazistów, Adolf Ehinger. Stało się to po tym, jak jeden z jego sąsiadów zauważył w śmieciach wadliwie wydrukowane fragmenty ulotek o treści przeciwnej nazizmowi i Hitlerowi - to groziło śmiercią!  


REKLAMY

Niszczarka była napędzana ręczną korbą i choć w zasadzie przypominała maszynkę do produkowania makaronu, albo do krojenia tytoniu (jak na ilustracji obok), to nieźle spełniała swoje zadanie...
Rok później Ehinger zamiast ręcznej korby zastosował silnik elektryczny i zaczął swoje produkty sprzedawać do agencji rządowych i instytucji finansowych. Potem podjął decyzję i założył firmę o nazwie EBA Maschinenfabrik, gdzie w 1959 roku wyprodukowano pierwszą niszczarkę tnącą dokumenty na ścinki. Placówka powyższa funkcjonuje do dnia dzisiejszego pod nazwą EBA Krug & Priester GmbH & Co. w Balingen.

Aż do połowy 1980 roku niszczarki dokumentów były mało stosowane przez instytucje nie związane z rządem.
Dopiero od 1984 roku po decyzji Sądu Najwyższego w Kalifornii przeciw Greenwood, w którym sąd najwyższy orzekł że nie zabrania się przeszukiwania i zajęcia śmieci pozostawionych przed domem, niszczarki dokumentów stały się popularne nawet wśród zwyczajnych obywateli USA w celu uchronienia prywatności. Tym bardziej, że amerykańska Federalna Komisja Handlu szacuje, że 9 milionów przypadków kradzieży tożsamości występuje rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj