REKLAMY
nasiona

Nasiona, dzięki którym możliwe jest wyhodowanie nowych roślin.

Około roku 1800, w New Lebanon w stanie Nowy Jork, Szejkersi (lub Szejkerzy z angielskiego Shakers), nabożni ludzie prowadzący proste życie określane formułą "pracy w skupieniu", stworzyli drugą pod względem wielkości amerykańską firmę zajmującą się handlem nasionami.

W roku 1816, ta sama amerykańska protestancka grupa religijna wyprodukowała w Union Village w Ohio pierwsze nasiona paczkowane, przeznaczone do sprzedaży wysyłkowej.

REKLAMY

najstarsza torebka na nasionaNajstarsza zachowana torebka z nasionami (na ilustracji obok) pochodzi właśnie stamtąd. Jest to torebka o wymiarach 4,75 x 3,75 cala (12 x 9,5 cm), zrobiona z brązowego woskowanego papieru, na którym wydrukowano napis: "Fasola duża limeńska. 6 centów D. M.".

Według historyka sekty shakerów, Stephena Millera, torebka pochodzi z lat dwudziestych XIX wieku, wydrukowane zaś na niej inicjały D. M. oznaczają Davida Meachama, pierwszego powiernika społeczności z New Lebanon, czyli członka starszyzny wyznaczonego do reprezentowania sekty w kontaktach ze światem zewnętrznym.

skrzynka na nasionaPaczuszki z nasionami, na których od lat trzydziestych drukowane były instrukcje, sprzedawano z pudełek z surowej sosny wykonanych przez braci i zapakowanych przez siostry.

Pudełka wysyłano wiosną wozami do wiejskich sklepów, a pod koniec lata to co nie zostało sprzedane odbierano ze sklepów.

Szejkersi przy zbiorze ziółSprzedawca otrzymywał marżę od 25 do 40% wpływów ze sprzedaży.
Nie sprzedane nasiona były niszczone, ponieważ producent gwarantował "świeże nasiona" każdego roku.

W roku 1836 brat Charles E. Crosman z New Lebanon wydrukował 16 tysięcy egzemplarzy prawdopodobnie pierwszego na świecie katalogu nasion  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj