REKLAMY
reklama nylonu

Handlowa nazwa poliamidów stworzonych przez przedsiębiorstwo DuPont.

W 1884 roku, francuski chemik hrabia de Chardonnay wyprodukował z włókna celuloidowego przyjemny w dotyku i wygodny materiał, który miał się stać tanim odpowiednikiem drogiego jedwabiu.

Niestety miał wady celuloidu - z czasem żółkł, a poza tym był łatwopalny - po kilku przerażających wypadkach zniknął ze sprzedaży.

Dopiero w 1905 roku zaczęto produkować jego ulepszoną wersję - rayon - który cieszył się popularnością przez następnych kilkadziesiąt lat, aż do pojawienia się lepszych syntetycznych włókien.

Wallace CarothersW lipcu 1930 roku, w laboratorium amerykańskiego koncernu chemicznego DuPont (znanego przede wszystkim z produkcji materiałów wybuchowych) - po trzech latach wytężonych badań, prowadzonych przez dr. Wallace'a Carothersa wspólnie z Elmerem K. Boltonem - powstało pierwsze włókno poliamidowe, nowy syntetyczny materiał.
Kiedy okazało się, że nowy, syntetyczny materiał, włókno poliamidowe, ma obiecujące właściwości - można wyprodukować z niego elastyczną nić, przygotowania do jego masowej produkcji ruszyły pełną parą.

REKLAMY

W 1937 roku firma opatentowała nylon (bo tak nazwano nowy materiał), a w październiku 1938 Charles S. Stines, wiceprezes DuPont, ogłosił oficjalnie jego wynalezienie - przed otwarciem Wystawy Światowej 1939 roku w Nowym Jorku, na specjalnej konferencji poświęconej nowym technologiom.

Ciekawe, czy wiesz skąd taka nazwa - nylon? Otóż zarówno Amerykanie jak i Anglicy przyczynili się w równym stopniu do opracowania technologii jego wytwarzania, doszli więc do wniosku, że musi to zostać uwidocznione w nazwie. Tak więc dwie pierwsze litery pochodzą od skrótu "N" i "Y" czyli New York, trzy dalsze od pierwszych liter nazwy Londyn, czyli "ny" - "lon".

Pierwszym produktem z nylonu była szczoteczka do zębów, ale to nie ona zdobyła rynek dla nowego tworzywa. Na widowni siedziało około 3 tysiące kobiet. Kiedy Stines wspomniał o mocnych jak stal pończochach, w audytorium podniosła się burza oklasków. kolejki za pończochami z nylonuPierwszą partię, 4 milionów par nylonowych pończoch sprzedano w maju 1940 roku, w ciągu kilku dni, mimo, że ich cena była o 10% wyższa od takich samych pończoch z jedwabiu. W kolejkach dochodziło do bijatyk pomiędzy mężami kobiet, których marzeniem były nylony - para takich pończoch produkowana jest z włókna nylonowego grubości ćwierci ludzkiego włosa i długości ponad 6 kilometrów.

W ciągu roku DuPont zdobył 30% rynku pończoch i zarobił krocie. Z nawiązką zwróciło się te 27 milionów dolarów, które wydano na prace nad nylonem.
Z początkiem II wojny światowej, nylon został zmobilizowany dla celów wojskowych - zaczęto z niego robić czasze spadochronów 

Na podstawie miesięcznika: Wiedza i życie

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj