REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze_ogloszenie.jpg

Zanim druk i gazety stały się codziennością, żywymi ogłoszeniami matrymonialnymi były swatki.

To one zachwalały młodzieńcom dziewczęta i na odwrót - przekonywały panny o zaletach danego kawalera. Jednak takie aranżacje nie zawsze były udane. Może dlatego, że dawniej małżeństwo było raczej fuzją majątków.

REKLAMY

Panowie w małżeństwie szukali posagu do podratowania swojego interesu, panie szukały opiekuna, który miałby zapewnić bezpieczeństwo i stabilną przyszłość.
Łatwe to nie było, w związku z tym poszukiwano innych źródeł, bardziej dyskretnych.

Z chwilą, kiedy prasa zaczęła docierać do coraz szerszej grupy społeczeństwa ktoś uznał, że może w ten sposób uda się mu znaleźć partnerkę. Pierwsze ogłoszenie tego typu ukazało się w angielskim periodyku Collection for the Improvement of Husbandry and Trade  Johna Houghtona, w lipcu 1695 roku - czyli ponad 300 lat temu!!!
Głosiło ono: "Dżentelmen około trzydziestoletni, bardzo majętny, jak powiada, chętnie połączy się z młodą damą posiadającą majątek 3 tysiące funtów lub podobny. Szczegóły do uzgodnienia". ogłoszenie
Nie wiadomo, czy ogłoszeniodawcy udało się znaleźć partnerkę, ale pierwszy krok został zrobiony...

Już wówczas zaczęły się również pojawiać ogłoszenia osób o orientacji homoseksualnej, oraz takich, które oczekiwały od partnera spełnienia najskrytszych marzeń. Początkowo, co ciekawe, pisali wyłącznie mężczyźni. Kiedy odważna panna Helen Morison w roku 1727 podjęła poszukiwania męża przez ogłoszenie w Manchester Weekly Journal, burmistrz miasta w odpowiedzi na apele mieszkańców nakazał zamknąć ją na cztery tygodnie w domu wariatów.

Prawdziwy rozkwit popularności i ilości ogłoszeń matrymonialnych przyniósł początek wieku XX. W pewnym stopniu przyczyniła się do tego wojna światowa, ale nie tylko.
Ludzie nieśmiali czy zakompleksieni mogli wreszcie swobodnie artykułować swoje oczekiwania - w wielu przypadkach była to jedyna forma poznania kogoś.
Wtedy też, w czasie I wojny światowej Alfred Barrett założył pierwszy miesięcznik poświęcony tylko ogłoszeniom matrymonialnym - The Link. Pismo było popularne, ale tak kontrowersyjne, że po sześciu latach zostało zamknięte.

ogłoszenie prasoweWraz z rewolucją seksualną lat sześćdziesiątych ogłoszenia matrymonialne znów stały się popularne - szukano (podobnie jak wcześniej) przyjaciółek, partnerek, żon, ale również osób zainteresowanych innym sposobem na życie... Pojawiły się również pisma typu Playboy (rok 1953) oraz Hustler - w roku 1974.

Kolejne ożywienie w tej kwestii przyniosła połowa lat dziewięćdziesiątych. Głównie dzięki internetowi, ale też poprzez zmieniający się styl życia. Coraz więcej płaszczyzn życia przeniosło się do sieci, także nasze życie osobiste. Dlatego coraz większą popularność zdobywają serwisy randkowe, a korzystanie z nich stało się - chyba po raz pierwszy w historii ogłoszeń osobistych - takie normalne i naturalne.

W Polsce pierwsze inseraty (ogłoszenia) matrymonialne pojawiły się na łamach Kuriera Warszawskiego w 1834 roku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj