REKLAMY
pistolet

Krótka, ręczna broń palna.

Nazwa pistolet wywodzi się prawdopodobnie od włoskiego miasta Pistoia, gdzie pierwotnie taką broń wytwarzano.

Pierwsze formy mechanicznego zamka (tzw. zamek lontowy) wymagały, stałej obecności ognia - kiedy strzelec palcem naciskał język spustowy, to ukryty wewnątrz łoża prosty mechanizm osłonięty blachą, powodował opadnięcie esowatego kurka na tzw. panewkę zawierającą prochową podsypkę. Umocowany w szczękach kurka tlący się lont zapalał proch, a płomień przechodził przez kanalik lufy, wywołując strzał. 
Zawilgotnienie sznura lontu skutecznie uniemożliwiało oddanie strzału.


REKLAMY

Później pojawiły się zamki kołowe oparte na idei automatycznego krzesiwa. Rysunek takiego urządzenia: napędzanego spiralną sprężyną, metalowego, karbowanego koła, wykonał w końcu XV wieku Leonardo da Vinci. Koło, obracając się, tarło o umieszczony w szczękach kurka kawałek pirytu. Powstałe iskry wywoływały zapłon prochu na panewce.
Zamek taki spopularyzował się w całej Europie, bo był precyzyjny i szybki, ale jego wadą była wrażliwość na zabrudzenie, oraz możliwość zgubienia klucza, koniecznego do nakręcenia sprężyny zamka. Broń stawała się wtedy niezdatna do użytku.

Pierwszy pistolet skałkowy pojawił się około XVI wieku. Wynaleziono wówczas zamek skałkowy, w którym na dźwigni nazywanej kurkiem, umieszczony był trójkątny kawałek skałki (krzemienia). Po naciśnięciu spustu, kurek, opadając, uderzał krzemieniem o stalową płytkę-krzesiwo, co skutkowało powstaniem iskier, które zapalały ładunek prochowy na panewce. Ogień przenosił się do komory ładunkowej przez otwór zapałowy, znajdujący się w lufie naprzeciwko panewki i powodował strzał.

Niejednokrotnie podczas oddawania strzału, proch na panewce uległ spaleniu nie przenosząc ognia do lufy. Było to przyczyną powstania powiedzenia, że: pomysł spalił na panewce.

REKLAMY

Pistolety skałkowe (wykonywane m.in z brązu) ładowane były od przodu. Kule którymi ładowano pistolety, początkowo były wykonywane z kamienia, ale wkrótce zaczęto je odlewać z ołowiu oraz żelaza.

Zasięg takiej broni (przeznaczonej zarówno do ataku jak i obrony) wynosił około 50 metrów.

Współczesne pistolety są najczęściej bronią samopowtarzalną, działającą na zasadzie odrzutu swobodnego zamka, lub krótkiego odrzutu lufy. Podstawową grupę stanowią pistolety wojskowe. Wyróżnia się także pistolety policyjne, kieszonkowe, sportowe, sygnałowe i inne  

pistolet-1760
pistolet1
pistolet-skalkowy
pistolety
pistolet-XVI-wiek
pistolet-1600
pistolet
pistolet-1800-Japonia
pistolet-bagnet
pistolety-klucze
pistolet-Wielka-Brytania-1750
Previous Next Play Pause
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj