REKLAMY
pończochy

Obcisła, elastyczna część garderoby, okrywająca stopę i nogę - zwykle do górnej części uda.

Początek historii pończoch sięga doby Renesansu, kiedy rajtuzy (dla wygody w użytkowaniu) zostały rozdzielone na spodenki i pończochy. Były noszone tylko ze względów praktycznych, dla ochrony przed ukąszeniami komarów i zadrapaniami przez trawę i krzaki. Dopiero później stały się jedwabną sztuką uwodzenia i znakiem emancypacji kobiet.

Na szeroką skalę zaczęto pończoch używać jednak dopiero w XX wieku. Początkowo modne były jaskrawokolorowe, zdobione i wzorzyste pończochy, wybuch pierwszej wojny światowej spowodował, że wyroby pończosznicze produkować zaczęto jedynie w ciemnych kolorach.


REKLAMY

pończochy w 1940 rokuWyprodukowanie w roku 1940 pierwszych pończoch z nylonu otworzyło nowy rozdział w ich dziejach. Niestety, w czasie II wojny światowej eleganckie pończochy przegrały z wyrobami grubymi, o gęstym splocie, chroniącymi od zimna, ponieważ lwia część włókien nylonowych została przeznaczona na potrzeby produkcji wojskowej (m.in. spadochronów).


Zaraz po wojnie pończochy nylonowe były produktem niezwykle trudno dostępnym, wręcz luksusowym. Wiele kobiet, których nie było na nie stać, malowało na swoich nogach linię imitującą szew pończoch kredką do oczu. Powstawały nawet "salony urody" specjalizujące się w tego typu usłudze.

W latach 50-tych wyprodukowano pierwsze pończochy bezszwowe (Palmers), jednak nie cieszyły się one takim powodzeniem jakim ich poprzednicy. Szew bowiem działał nie tylko jako wabik, ale również pięknie wyszczuplał i wydłużał nogi.

pończochy ze szwemPóźniej pończochy przegrały z przezroczystymi rajstopami, które były przyjęte przez kobiety z ogromnym entuzjazmem, a kiedy - od 1965 roku - modne zaczęły być minispódniczki, pończochy trafiły na dno szuflady.

Do łask wróciły w latach 80-tych, kiedy rozpoczął się tzw. szał bieliźniany. Coraz powszechniejsze stawały się pończochy samonośne z brzegiem pokrytym paskiem elastycznego materiału, bądź silikonu, wynalezione zresztą w Ameryce już w latach 50-tych.

Obecnie kobiety mogą wybierać w ogromnej rozmaitości wyrobów pończoszniczych, pomiędzy modelami praktycznymi a kobiecymi, delikatnym odcieniem beżu a czernią, pończochami ze szwem lub bez, gładkimi lub wzorzystymi.
Nadal skutecznie poprawiają optycznie wygląd damskiej nogi  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj