REKLAMY
pędzel do golenia

Przedmiot do wytwarzania piany z mydła lub kremu i jej późniejsze naniesienie na twarz.

Tak naprawdę to niewiele wiadomo o początkach pędzla do golenia. Prawdopodobnie wymyślono go we Francji, ale kto i kiedy, tego nie wiadomo.
Jedno jest pewne - był znany już w siedemnastym wieku. Świadczy o tym obraz niderlandzkiego malarza Izaaka Koedijcka datowany na rok 1649-1650, gdzie widać obok miski i ręcznika również pędzel - zaznaczenie na ilustracji.

fragment obrazu Izaaka KoedijckaWspółczesny pędzel do golenia pochodzi również z Francji, z połowy XVIII wieku. Jego jakość była bardzo różna, ponieważ materiały użyte do wykonania rączek, oraz samo włosie różniły się od siebie znacznie. Nierzadko zdarzało się, że uchwyty były wykonane z kości słoniowej, złota, srebra, szylkretowej skorupy, kryształu czy porcelany.
Droższe pędzle wykorzystywały włosie borsuka, tańsze były zrobione z włosia dzika lub konia.


REKLAMY

Początkowo były używane głównie przez fryzjerów, ale z chwilą kiedy pojawiła się brzytwa ze składaną rączką (dzięki czemu ​​mężczyźni mogli się golić samodzielnie zamiast odwiedzać fryzjera), pędzle bardzo szybko zdobyły popularność. Przez wiele lat były również wyznacznikiem pozycji. Im ktoś był ważniejszy lub bogatszy, tym droższy posiadał pędzel.

Od około 1940 roku - podczas trwania II wojny światowej - zaczęły się pojawiać na rynku pędzle ze sztucznym włosiem. Jako materiał stosowano nylonowe włosie używane we wczesnych szczoteczkach do zębów, a wynalezione zaledwie parę lat wcześniej w latach 30-tych.

Obecnie producenci używają w swoich pędzlach sztucznego włosia, które zaliczane jest do 4 generacji i niewiele już odbiega jakościowo od prawdziwego włosia z borsuka.

Niedawny szybki wzrost popularności "golenia na mokro" spowodował wzrost popytu na wysokiej jakości pędzle do golenia.

Pędzel do golenia przeżywa swój renesans. Między innymi dlatego, że za jego pomocą piana jest dokładnie rozprowadzana wokół włosów tworzących zarost.
Włosie pędzla służy również do masażu skóry, podniesienia (nastroszenia) zarostu, oraz do delikatnego złuszczania obumarłego naskórka  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj