REKLAMY
plan lekcji

Odmiana harmonogramu zajęć w szkole, zwany również planem zajęć, rozkładem zajęć lub podziałem godzin.

Tym, który wprowadził planowe zajęcia lekcyjne, był żyjący w XIX wieku pruski minister do spraw wyznań i oświaty - Karl Freiherr vom Stein zum Altenstein, który w roku 1817, w ramach reformy oświaty objął stanowisko szefa nowo utworzonego Ministerstwa Kultury i wprowadził obowiązek szkolny.

Oprócz rozkładu zajęć, jemu przypisuje się też zróżnicowanie poziomów kształcenia - na podstawowe i średnie. Od roku 1825 wprowadził obowiązkową edukację dla całego kraju, a w 1834 roku wprowadził obowiązkowy program nauczania dla gimnazjum.
Karl Freiherr


REKLAMY

Po zakończeniu nauki uczniowie mieli mieć wpojoną zasadę, że najważniejsze jest państwo, któremu trzeba wiernie służyć.


Aby utrzymać odpowiednią dyscyplinę na lekcjach i ich właściwy rytm, zajęcia lekcyjne podzielone zostały na 45-minutowe odcinki z krótkimi przerwami, których początek i koniec były sygnalizowane dzwonkiem.

W każdej klasie musiał wisieć plan lekcji.

Wprowadzono również zestaw lektur obowiązkowych.

Trudo jednoznacznie stwierdzić, kto jest odpowiedzialny za fakt, że lekcje w szkołach zaczynają się zazwyczaj około godziny ósmej.
Być może chodziło o maksymalne wykorzystanie światła dziennego, żeby nie prowadzić zajęć przy świecach, ponieważ o ósmej rano jest już widno - nawet zimą  

Na podstawie artykułu w Angorce.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj