REKLAMY
porcelanowa wieża

Budynek w Nankinie, w prowincji Jiangsu w Chinach, który powstał w XV wieku.

Porcelanowa Pagoda (chiń.: 南京陶塔; pinyin: Nánjīng Táotǎ) została wzniesiona na planie ośmiokąta foremnego, a jej szerokość wynosiła około 29,5 metra.

Wieża została postawiona około 1412 roku (z polecenia cesarza Yongle), jej wysokość wynosiła 79 metrów - składało się na to dziewięć kondygnacji (docelowo miało ich być według planów 13), a na każdym z nich znajdowała się galeria lub krużganki z balkonami umożliwiającymi podziwianie krajobrazów.

REKLAMY

Na szczyt wieży prowadziły spiralne schody. Z zewnątrz wieża została pokryta porcelanowymi, białymi kafelkami.


Oryginalna wieża została doszczętnie zniszczona, ale zanim to nastąpiło, to najpierw w 1801 roku uderzył w nią piorun, powodując zniszczenie trzech górnych kondygnacji, które zostały jednak wkrótce odbudowane.
Później, w latach 50-tych XIX wieku (w okresie powstania tajpingów) dokonano spustoszenia okolic wokół wieży. Zniszczono także buddyjskie obrazy i schody wewnątrz budynku. W 1856 roku wieżę zniszczono całkowicie.

W 2010 roku, biznesmen Wang Jianlin przekazał miliard juanów na odbudowę wieży, co było największą w historii Chin darowizną przekazaną przez jedną osobę. Dzięki temu, w grudniu 2015 roku nastąpiło otwarcie nowoczesnej, metalowej repliki wieży wraz z otaczającym ją parkiem  


Więcej: https://siedem-cudow-swiata.webnode.page/siedem%20cudow%20%C5%9Bredniowiecznego%20%C5%9Bwiata/porcelanowa%20wie%C5%BCa%20w%20nankinie/

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj