Uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

Przepływ ładunku elektrycznego, czyli prąd elektryczny, zaobserwował po raz pierwszy około 1663 roku, niemiecki uczony Otto von Guericke. Zauważył on, że ciało obojętne połączone struną metalową z ciałem naładowanym, zyskuje ładunek elektryczny.

Badania S. Graya doprowadziły w 1734 roku do stwierdzenia, że najlepszymi (spośród wówczas znanych) przewodnikami elektryczności są metale. Sam prąd elektryczny jako zjawisko nie był jednak w tych czasach badany.


Generatory elektrostatyczne pozwalały wprawdzie wytwarzać stosunkowo wysokie napięcie, jednakże prądy jakie uzyskiwano, były niezwykle słabe i krótkotrwałe.

Przełomowe znaczenie dla badań, miało wynalezienie ogniwa galwanicznego przez włoskiego fizyka Alessandro Volta w 1800 roku. Uczony ten zbudował też pierwszą baterię takich ogniw, nazwaną stosem Volty.

Doświadczenia z prądem elektrycznym doprowadziły wkrótce do odkrycia zjawiska indukcji elektromagnetycznej (Faraday - 1831 rok), co z kolei podsunęło pomysł wynalazku prądnicy.

Pierwszą prądnicę wirującą prądu zmiennego, skonstruował już w 1832 roku Francuz Hippolyte Pixii.
W 1866 roku inżynier niemiecki Werner Siemens wynalazł prądnicę samowzbudną tzw. dynamomaszynę, a w 1870 roku pracujący w Paryżu Belg Zénobe Gramme zbudował pierwszą prądnicę prądu stałego, tzw. dynamo.


Chociaż prąd elektryczny pod koniec XIX wieku był już dość szeroko wykorzystywany, to nie myślano jeszcze o upowszechnieniu energii elektrycznej na skalę masową. Potrzebę dostarczania prądu elektrycznego większej liczbie odbiorców stworzył wynalazek praktycznej żarówki elektrycznej. Jej wynalazca Thomas A. Edison, był zarazem założycielem pierwszej publicznej elektrowni zbudowanej w Nowym Jorku w USA.
Uruchomiona przez niego w 1882 roku elektrownia, miała 6 prądnic prądu stałego, z których każda poruszana była silnikiem parowym o mocy 125 KM. Ta pierwsza elektrownia miejska zasilała prądem o napięciu 110 V sieć elektryczną, do której włączono 7200 żarówek.

Pierwsza duża elektrownia prądu zmiennego powstała w 1885 roku w Depford pod Londynem.
W 1891 roku zbudowano pierwszą elektrownię wodną w pobliżu Portland w stanie Oregon (St. Zjednoczone).
Pierwsza elektrownia atomowa została uruchomiona w 1954 roku w Obnińsku koło Kaługi (ZSRR) 


Ciekawostki:
Prąd elektryczny biegnie z prędkością około 300 tysięcy kilometrów na sekundę w próżni, natomiast w przewodach prędkość ta jest około połowę mniejsza. Impuls elektryczny może więc w ciągu jednej sekundy obiec kulę ziemską dokoła cztery razy.

Pamiętaj, że "zabawa" z prądem jest zawsze niebezpieczna; tzw. bezpieczne napięcie dla człowieka wynosi 24 volt! W gniazdku jest prąd o napięciu prawie dziesięciokrotnie wyższym!

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań