REKLAMY
pierwotny słoik

Rodzaj naczynia szklanego, rzadziej ceramicznego, szczelnie zamykanego (zdrobniale słoik).

Najczęściej słoje wykorzystywane są w gospodarstwie domowym do przechowywania produktów i przetworów żywnościowych, ale także w laboratoriach i muzeach - tam z kolei służą do przechowywania okazów biologicznych itp., jak również w farmacji do przechowywania lekarstw.

Zanim wymyślono coś tak oczywistego dzisiaj, jak słoik, ludzie różnie sobie radzili z przechowywaniem i transportowaniem zapasów żywności.

Jednym z takich sposobów były starożytne amfory.
Później amfory ewoluowały i dały początek glinianym słojom. Były to mniej imponujące, jednak bardziej praktyczne pojemniki, które swoim kształtem dalej przywodziły na myśl amfory.

REKLAMY

Bardziej intrygującymi przodkami słoików były kanopy, albo urny kanopskie. Te gliniane lub alabastrowe pojemniki używane były do przechowywania organów władców Egiptu po mumifikacji.

Dopiero w XIX wieku, amerykański blacharz John Landis Mason wymyślił i w roku 1858 opatentował, szklany słoik z zakrętką. Wynalazek ten natychmiast zyskał wielką popularność i stał się nieodzownym elementem wszystkich kuchni.

W roku 1892, Johann Carl Weck wyposażył zaprojektowany przez siebie słój w gumową uszczelkę i sprężynę, zakładaną na pokrywkę przytrzymującą całość, oraz zapewniającą szczelność pojemnika. Takie słoje były bardzo popularne w polskich domach w latach 70-tych XX wieku i nazywano je wekami.


słoiki na półkachHermetyczne zamknięcie słojów systemu Wecka, (podobnie zresztą jak twistów), uzyskuje się przez podgrzewanie przykrytych, uszczelnionych i zaciśniętych klipsem słojów wypełnionych przetworami,  tak aby ciśnienie pary wodnej zgromadzonej w słoju istotnie wzrosło. Kiedy słój ulega schłodzeniu, para wodna skrapla się, powodując spadek ciśnienia pod pokrywą słoja. W rezultacie słój zostaje hermetycznie zamknięty, a w jego wnętrzu panuje podciśnienie. Zamknięte tym sposobem przetwory mogą być przechowywane przez wiele miesięcy.

Najpopularniejsze jednak stały się słoiki z zakrętkami typu Twist, a to dzięki uszczelce wtopionej w pokrywkę. Poprzez swoją wygodę w stosowaniu osiągają największą popularność 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj