REKLAMY
segregator

 Służy do porządkowania i archiwizowania dokumentów, oraz ułatwienia ich przeszukiwania.

Wynalazcą tego genialnego w swojej prostocie przedmiotu, był Niemiec Louis Leitz, który w roku 1871 otwarł w Stuttgarcie Warsztaty Produkcyjne Części Metalowych i Środków do Utrzymywania Porządku.

To już wtedy wymyślił sposób na utrzymanie porządku w biurowych dokumentach. Tak powstał biblorhapt - prototyp dzisiejszego segregatora. Był wyposażony w mechaniczne urządzenie służące do wpinania korespondencji.

Louis Leitz


REKLAMY

Jeszcze niedoskonały wynalazek już zdobył sobie uznanie wśród użytkowników. To sprawiło, że do 1896 roku Leitz tak ulepszył swój pomysł, że jego segregator w prawie niezmienionej formie używany jest do dziś.

Dzisiejszy segregator często ma na grzbiecie otwór, który pozwala wyciągnąć go, kiedy odległość między półkami równa jest jego wysokości. Okładki robione są z twardej tektury, a wielkość segregatorów dopasowana jest do różnych formatów papieru.

Do utrzymywania papierów wewnątrz segregatora, stosowany jest mechanizm dźwigniowy (otwierany za pomocą dźwigni), oraz mechanizm kółkowy.
Rozstaw ramion w każdym rodzaju mechanizmu jest znormalizowany, oraz dostosowany do rozstawu dziurkującego mechanizmu dziurkaczy 

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj