czyżby pierwszy fotomontaż?Oj, rozpoczęło się wcześnie, bo już w 1505 roku Leonardo da Vinci w Kodeksie lotu ptasiego sformułował zasady lotu.

9 października 1890 roku samolot "Eole" francuskiego inżyniera, pioniera awiacji Clémenta Adera wykonał skok długości 50 metrów.

Jednak pamiętna data w lotnictwie, i zarazem data pierwszego prawidłowego lotu samolotem, to 17 grudnia 1903 roku, kiedy to dwaj Amerykanie, bracia Wright wykonali serię udanych lotów, pierwszym na świecie poprawnie latającym samolotem Flyer, własnej konstrukcji.

5 października 1905 roku, Wilbur Wright (startując przy pomocy katapulty z Huffman Prairie) odbył lot który trwał już 39 minut, pokonując przy tym ponad 24 mile. Pokazom tym asystowali sąsiedzi i miejscowa prasa. Równolegle do osiągnięć braci Wright, nastąpił gwałtowny rozwój lotnictwa francuskiego, co dało początek rozwojowi lotnictwa na świecie.
25 lipca 1909 roku, Francuz Louis Blériot przeleciał kanał La Manche z Francji do Anglii.

Kolejne lata to wybuch I wojny światowej, która zawsze pociąga za sobą rozwój techniczny. Tak było i tym razem - szybki rozwój techniki nie ominął i lotnictwa. Powstawało coraz więcej doskonalszych samolotów dla potrzeb wojska, najpierw samolotów zwiadowczych, później także i myśliwców. Po tak przyspieszonym rozwoju, 5 lutego 1919 roku otwarto pierwszą w Niemczech komunikacyjną linię lotniczą, co dało początek komunikacji pasażerskiej w Europie.

14 czerwca 1919 roku Anglicy John Alcock i Artur Whitten Brown dokonali pierwszego przelotu samolotem nad Atlantykiem Północnym.
 9 maja 1926 roku, to pierwszy lot w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a mianowicie w okolicach Bieguna Północnego.
 20 maja 1927 roku to pamiętny samotny przelot nad Atlantykiem Amerykanina Charles Lindbergha, który przeleciał tym samym pierwszy raz trasę z Nowego Yorku do Paryża.
 23 czerwca 1931 roku to rozpoczęcie 8 dniowego lotu Amerykanina Wileya Posta dookoła świata.
 18 czerwca 1937 roku Walery Czkalow (ZSRR) rozpoczął dwudniowy lot, przelatując nad Biegunem Północnym, lecąc z Moskwy do Portland w USA.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej, 2 sierpnia 1939 roku w Niemczech oblatano pierwszy samolot odrzutowy Heinkel He-178. Znów kolejna wojna światowa, i znów rozwój techniki lotniczej okupionej wieloma tysiącami istnień. Po wojnie, w roku 1945, otwarto pierwszą transatlantycką linię lotniczą z Wielkiej Brytanii do USA, co jest zarazem początkiem regularnej transatlantyckiej komunikacji lotniczej.

 14 października 1947 roku Amerykanin Charles (Chuck?) Yager przekroczył barierę dźwięku na samolocie rakietowym Bell X-1. Nazwał swój samolot Glamorous Glennis  (zachwycająca Glennis) na cześć swojej żony. W przeddzień lotu złamał sobie dwa zebra.
 27 lipca 1949 roku wykonano pierwszy lot pierwszym pasażerskim samolotem odrzutowym - De Havilland Comet, produkcji angielskiej.
 27 czerwca 1962 roku Amerykanin Robert White osiągnął prędkość 6693 km/h na samolocie rakietowym X-15.
Natomiast 22 sierpnia 1963 roku, także Amerykanin na tym samym samolocie Joseph Walker osiągnął wysokość 107 960 m.
Concorde 21 stycznia 1976 roku to dzień, w którym pasażerski samolot naddźwiękowy Concorde (produkowany wspólnie przez Francję i Wielką Brytanię) rozpoczął regularne loty pasażerskie.
 12 czerwca 1979 roku Amerykanin Bryan Allen na mięśniolocie Gossamer Albatross przeleciał przez kanał La Manche z Anglii do Francji.
 7 lipca 1981 roku Amerykanin Stephen Ptacek na motoszybowcu z silnikiem elektrycznym napędzanym energią słoneczną wykonał przelot z Paryża do Manston w Wielkiej Brytanii (260 km).
 rok 1999 - pojawił się pierwszy samolot z napędem słonecznym.

Współczesne samoloty w niczym nie przypominają swoich przodków. Są niewidzialne dla radarów, z łatwością przekraczają barierę dźwięku.

Marzec 2004 roku przyniósł, po 50 latach badań i około 230 milionów dolarów wydanych na ten cel, ogromny sukces. Niepozorny, zaledwie czterometrowy, bezzałogowy samolot odrzutowy X-43A z eksperymentalnym silnikiem (wykorzystującym tlen z atmosfery), pobił rekord szybkości.
Podczas lotu nad Pacyfikiem osiągnął prędkość 7700 km/godz, czyli ponad 7 machów - aż siedem razy szybciej od prędkości dźwięku. Samolot nie wystartował sam. Najpierw w powietrze wzbił się bombowiec B-52 z podczepioną rakietą Pegasus. Dopiero do niej przymocowany był X-43A, nazywany HyperX. Na wysokości 12 tysięcy metrów rakieta odłączyła się od bombowca, a na 30 tysiącach - odrzutowiec od rakiety 


Ciekawostka:

Jeszcze na początku XX wieku panowała opinia, że samolot do niczego się nie przyda. W roku 1907, brytyjski minister wojny Richard Burdon Haldane powiedział: "aeroplan nigdy nie będzie latał". Z kolei Ferdinand Foch, który był marszałkiem Francji, Polski i Wielkiej Brytanii powiedział kiedyś: "samoloty to ciekawe zabawki, ale są bezwartościowe dla celów wojskowych".


Zobacz do jakiej perfekcji w pilotażu samolotów dochodzą niektórzy:

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań