REKLAMY
siewnik

Maszyna rolnicza, służąca do wysiewu materiału siewnego.

Początkowo ludzie siali zboża, kukurydzę, buraki, słonecznik czy rzepak jedynie ręcznie. Około 3,5 tysiąca lat p.n.e., w Mezopotamii powstały prymitywne urządzenia służące do siania.

Były to skrzynie z wąską rurką, które przenoszono nad bruzdami wyżłobionymi radłem.

Trudno w to uwierzyć, ale wysokowydajny siewnik wielorzędowy powstał w Chinach już w II wieku p.n.e., znany był od czasów dynastii Han. Wyparł z użycia dotychczas stosowane sposoby siewu i zwiększył wydajność plonów. Umożliwiał równe, szeregowe rozmieszczanie ziaren, oraz sianie ich na różnej głębokości. W Europie, na postawie chińskich przekazów, zaczęto budować prymitywne siewniki około roku 1566.

REKLAMY

siewnik TullaW roku 1708, brytyjski agronom Jethro Tull skonstruował swój siewnik wykorzystując m.in. mechanizm organów kościelnych. Urządzenie pozwalało na zagłębianie nasion w ziemi na zadanej głębokości i sianie ich w rzędach. Przy budowie korzystał z wzorców francuskich i włoskich. Ziarno było przechowywane w drewnianych pojemnikach i dostarczane przez spłaszczone na końcu rury, przy pomocy mechanizmu sprężynowego do wydrążonych w ziemi rowków. Za podajnikami umieszczone były specjalne kołki, których zadaniem było zagarnięcie ziemi na zasiane ziarna.

siewnik do kukurydzyDopiero w połowie XIX europejskie siewniki stały się wydajne i ekonomiczne.

W Polsce siewniki zaczęto produkować w XIX wieku dla folwarków. Po II wojnie światowej produkowano je w Kutnie. Były to siewniki najpierw konne, a dopiero w latach 60-tych ciągnikowe. Głównymi odbiorcami tych maszyn były PGR-y i SKR-y.
W latach 70-tych XX wieku, pojawiły się w Polsce precyzyjne siewniki do buraków i kukurydzy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj