REKLAMY
Gagarin

Statek latający, poruszający się poza atmosferą Ziemi.

Pierwszy realny projekt statku kosmicznego napędzanego silnikiem rakietowym na paliwo płynne, opracował w latach 1895 - 1903 Rosjanin polskiego pochodzenia Konstanty Ciołkowski.

Prace zmierzające do zbudowania statku kosmicznego i odpowiedniej rakiety nośnej, podjęły po II wojnie światowej Związek Radziecki i Stany Zjednoczone.

Rywalizacja obu mocarstw doprowadziła do skonstruowania w Związku Radzieckim, najpierw pierwszego sztucznego satelity, a następnie pod kierunkiem Siergieja Korolewa, pierwszego załogowego statku kosmicznego Wostok 1, na którym Rosjanin Jurij Gagarin odbył 12 kwietnia 1961 roku historyczny pierwszy lot kosmiczny, okrążając Ziemię w ciągu 1 godzin 48 minut, na wysokości od 180 do 301 km.

REKLAMY

Statkiem kosmicznym na którym wykonano loty do Księżyca, jak również pierwsze wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną, był amerykański Apollo, zbudowany pod kierownictwem Wernera von Brauna.

Na statku Apollo 8 dokonano w 1968 roku pierwszego lotu okołoksiężycowego, a na Apollo 11 - pierwszego lotu połączonego z lądowaniem ludzi na Księżycu. Lot ten odbył się w dniach 16 - 24 VII 1969 roku.

Następnymi po Wostoku udoskonalonymi radzieckimi statkami kosmicznymi mieszczącymi już kilkuosobowe załogi były: Woschod - (pierwszy lot w 1964 roku) i Sojuz - (pierwszy lot w 1967 roku). Ten ostatni został przystosowany do lotów do załogowych stacji orbitalnych.
Pierwsza taka stacja Salut 1 została zbudowana i umieszczona na orbicie wokółziemskiej w 1971 roku. Amerykanie wprowadzili na orbitę wokółziemską stację Skylab.

Pierwszym z Polaków w kosmosie (oprócz Pana Twardowskiego ), był lotnik kosmonauta, generał Mirosław Hermaszewski, który w 1978 roku odbył lot kosmiczny na pokładzie Sojuza 30  i przebywał na stacji Salut 6.

Pierwszym towarowym, bezzałogowym statkiem kosmicznym jest radziecki Progress, który po raz pierwszy wystartował w 1978 roku.
Najnowszą odmianą statków kosmicznych są skonstruowane w USA wahadłowce zdolne do lotów wielokrotnych. Kosmiczne loty tych statków zaczęły się w 1981 roku 


Zobacz start statku Wostok 1:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj