różnokolorowe szelki

Obecnie raczej rzadko stosowany dodatek w modzie męskiej.

Są to paski z elastycznej tkaniny, zakładane na ramiona, w celu podtrzymywania spodni.

Współczesne szelki mocowane są do spodni za pomocą tzw. żabek, choć nadal spotykane są zapięcia guzikowe.

Tylna część szelek przyjmuje zazwyczaj kształt zbliżony do litery Y bądź X. Ze względu z kolei na sposób mocowania do spodni, dzielą się na szelki klasyczne - zapinane do spodni za pomocą guzików, oraz tzw. współczesne, gdzie podstawowym zapięciem są metalowo-plastikowe żabki.

Ich największym konkurentem jest oczywiście pasek do spodni - i tutaj, szczególnie w przypadku osób tęgich, z dużym brzuchem, szelki zdecydowanie lepiej spełniają swoją rolę.


Szelki zostały do mody wprowadzone stosunkowo późno, bo dopiero około roku 1820, przez brytyjskiego przedsiębiorcę Alberta Thurston.
szelki podtrzymują spodnieWszystko zaczęło się w małym sklepie w Haymarket w Londynie. Do dzisiaj zresztą założona przez niego firma cieszy się prestiżem i szacunkiem wśród wszystkich, którzy z szelkami mają do czynienia, a wyroby jego firmy były noszone przez królów, szefów państw i biznesmenów na całym świecie.

Nadal zresztą szelki są popularne wśród gwiazd filmowych (również kobiet - jako dodatek do stroju), subkultur (skinhedzi) oraz - te w kolorze czerwonym - które są powszechnie uważane za symbol maklerów.

Inny ich rodzaj, to tzw. szelki taktyczne, które są często wykorzystywane w różnego rodzaju działaniach taktycznych, wykonywanych przez służby mundurowe - pełnią one wtedy funkcję akcesorium, do którego przypięte są: kabura na broń, zapasowy magazynek, oraz inne oprzyrządowanie 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań