REKLAMY
śmigłowiec Sikorsky

Helikopter (z greckiego: helix - śruba i pteron - skrzydło), nazwa utworzona we Francji.

Głównymi zaletami śmigłowca są: zdolność do startu i lądowania na bardzo małym lądowisku, pionowego wznoszenia, zawisu i lotu z bardzo małą prędkością.

Pierwszy projekt śmigłowca opracowany został w 1505 roku, przez Leonardo da Vinci. Projekt ten miał wirnik (poruszany ręcznie), w postaci długiego odcinka powierzchni śrubowej.

Pierwszy latający model śmigłowca wykonali uczeni francuscy w 1784 roku. W roku 1886 Anglik W. Phillips zbudował pierwszy latający model śmigłowca odrzutowego, napędzanego parą wylatującą z końców łopat wirnika nośnego.
Paul Cornu w swoim śmigłowcuPierwszy śmigłowiec wzniósł się 13 grudnia 1907 roku w Lisieux. Maszyna miała dwa bliźniacze śmigła i silnik o mocy 24 KM. Najdłużej utrzymał się w powietrzu przez 20 sekund na wysokości 1,8 metra - zbudował go Francuz, sprzedawca rowerów - Paul Cornu.

Natomiast pierwszy udany lot helikoptera odbył się 9 stycznia 1923 roku. Był to wiatrakowiec skonstruowany i pilotowany przez Hiszpana Juana de la Cierve.

REKLAMY

W 1936 roku niemiecki inżynier Heinrich Focke zbudował pierwszy śmigłowiec który wykonał poprawnie pionowy start, zawis, lot poziomy oraz lądowanie na autorotacji (tzn. z wyłączonym silnikiem) oraz miał dobre osiągi. Mimo, że osiągnięto na nim wysokość 3427 metrów, nie nadawał się do szerszego zastosowania - był zawodny i niedopracowany technicznie.

W roku 1938 sensację wzbudziła niemiecka pilotka Hanna Reitsch, dając wspaniały pokaz opanowania maszyny, latając w zamkniętym pomieszczeniu, przed wielką widownią w Deutschlandhalle w Berlinie.


śmigłowiec R-4 Sikorsky'egoPierwszy lot śmigłowca o nowoczesnej konstrukcji, jest datowany na 14 stycznia 1942 roku. Śmigłowiec ten nosił nazwę R-4 i był skonstruowany i pilotowany przez amerykańskiego konstruktora lotniczego pochodzenia rosyjskiego Igora Sikorskiego.
Seryjna produkcja Sikorsky'ego o mocy 180 KM, zaczęła się w tym samym roku w stanie Connecticut - od następnego roku trafił na wyposażenie armii i floty.

Masowa produkcja śmigłowców rozpoczęła się w roku 1946. W 1955 roku rozpoczęła się seryjna produkcja pierwszego śmigłowca z napędem turbinowym (Aloutte II produkcji francuskiej). Wadą śmigłowców jest nieduża prędkość przelotowa 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj