REKLAMY
taśma miernicza

Zwijany przyrząd używany do dokonywania pomiarów długości lub odległości.

Czasem zdarza się, że producent musi zmienić zastosowanie dla swojego wyrobu, bo inaczej po prostu go nie sprzeda. Tak było też w przypadku taśmy mierniczej.
Pierwszym, który potrafił wytwarzać płaską taśmę stalową był Brytyjczyk James Chesterman. spódnica typu hoopTaśma ta idealnie nadawała się przy produkcji spódnic typu hoop, jako lekki stelaż usztywniający całość i nadający pożądany kształt.

Ale jak wiadomo - moda się zmienia. W którymś momencie okazało się, że Chesterman został z dużą ilością stalowej taśmy, której nikt już nie chciał od niego więcej kupować...
Ale od czego zmysł do robienia interesów i kreatywność?


REKLAMY

W roku 1829 wpadł na pomysł, żeby wyskalować długą taśmę, zwinąć ją i zamknąć w małej skrzynce. Tak powstała pierwsza taśma miernicza.

Alvin J. FellowsW lipcu 1868 roku, Amerykanin Alvin J. Fellows opatentował zmodyfikowaną taśmę mierniczą. Zastosował w niej sprężynowy zatrzask, co spowodowało, że taśmę wysuniętą na odpowiednią długość można było zablokować.

TPonadto taśma została zamknięta w obudowie tak, żeby po zwinięciu (przy pomocy zamontowanej dźwigni) była chroniona przed uszkodzeniami.

Jego ulepszona konstrukcja stworzyła użyteczne i trwałe narzędzie.

W roku 1922 wprowadzono kolejne udoskonalenia miarki sprężynującej. Hiram A. Farrand uzyskał patent na wklęsło-wypukłą taśmę mierniczą, czyli taką, jakiej od połowy XX wieku używają majsterkowicze na całym świecie  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj