REKLAMY
patelnia pokryta teflonem

Polimer, który bardzo ułatwia nam życie, został odkryty przypadkowo.

Było to w 1938 roku, amerykański pracownik firmy DuPont - inżynier Roy Plunkett otrzymał go, podczas doświadczeń z substancją do chłodzenia lodówek - zsyntetyzował politetrafluoroetylen (PTFE).

Teflon powstaje bowiem w wyniku podgrzewania freonu.

Ze względu na wysokie koszty produkcji, oraz trudności, jakie sprawiał w obróbce, teflon był początkowo używany jedynie w przemyśle zbrojeniowym.

Metalowe powierzchnie powlekane teflonem stawały się odporne na zadrapania i korozję. Zmniejszało się także ich tarcie, dzięki wyjątkowo małej energii powierzchniowej tworzywa, dlatego wykorzystywano teflon do konstrukcji elementów ślizgowych w poruszających się częściach maszyn i urządzeń. W dodatku jest to tworzywo całkowicie nietopliwe, oraz bardzo odporne termicznie i chemicznie - tak naprawdę jedynie kwas fluorowodorowy działa na niego niszcząco.

Roy PlunkettTeflon wykorzystano nawet podczas pracy nad bombą atomową, a w czasie wojny - do zabezpieczania urządzeń używanych podczas przetwarzania uranu na "paliwo" do bomby.

REKLAMY

Dopiero w połowie lat 50-tych substancję tę zastosowano przy produkcji patelni kuchennych, nazwanych Tefal.
I tutaj również zadecydował przypadek. W 1954 roku francuski inżynier Marc Grégorie, zapalony wędkarz postanowił użyć teflonu, żeby żyłka wędkarska przestała mu się sklejać. Jego żona zasugerowała mu, żeby spróbował zrobić coś również z potrawami, które przywierają podczas smażenia do patelni...

Dwa lata później założył firmę Tefal, i wypuścił pierwsze patelnie pokryte tym związkiem na rynek. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się - wymyślona przez niego nazwa - teflon - nikt by przecież nie zapamiętał nazwy politetrafluoroetylen.
Od 1969 roku amerykańska firma Gore zastosowała teflon przy produkcji tkanin. Powstała wówczas tkanina o nazwie gore-tex.

Obecnie teflon jest wykorzystywany m.in. jako izolator przewodów elektrycznych, oraz w chirurgii plastycznej -  wykorzystywany jest w postaci splątanych włókien nasączanych węglem do rekonstruowania kości twarzy.
Ze względu na odporność na wysokie temperatury, stosuje się go również w drukarkach laserowych i kopiarkach.
Ponadto jest niezwykle śliski (nie przywierają do niego żadne zanieczyszczenia - jego współczynnik tarcia jest prawie identyczny z lodem), odporny na ekstremalne temperatury, posiada cechy izolacyjne i jest niemal obojętny chemicznie.


Przeprowadzone badania wykazały, że powłoka teflonowa jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, chociaż coraz częściej pojawiają się zarzuty, że ma właściwości rakotwórcze. Nie ma jednoznacznych wyników w tej sprawie, ale jedno wiadomo na pewno: rozpad tego związku chemicznego następuje dopiero w temperaturze około 400°Celsjusza. Podczas smażenia jest to całkowicie niemożliwe.

teflon - molekułaPoza tym teflon może być stosowany jako komponent szkieł do okularów, dzięki czemu, przejrzystość obrazu jest większa, dodawany jest do lakieru do paznokci, świetnie się sprawdza w piórach do wycieraczek samochodowych, dzięki niemu poślizg po szybie jest o wiele lepszy. Szczególnie jest to przydatne przy niewielkich opadach, gdy szyba nie jest bardzo mokra.

Z teflonu również produkuje się wewnętrzne protezy, np. panewki sztucznych stawów biodrowych.
Dodany jako komponent do włókien przy produkcji dywanów powoduje, że dywan jest bardziej odporny na zabrudzenia i zaplamienia.
Dodatkową zaletą teflonu jest zachowywanie plastyczności w przedziale temperatur od -270 do +260 stopni Celsjusza 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj