REKLAMY
toster

Przyrząd do opiekania m.in. tostów.

Prototyp tostera znany był i używany zapewne już w starożytności.

Wystarczyły przecież dwa płaskie rozgrzane kamienie czy cegły, żeby można ich było użyć np. do podgrzania jakiejś potrawy, lub do podtrzymania jej temperatury.

Opiekacze zasilane prądem elektrycznym zadebiutowały w kuchniach dopiero pod koniec XIX wieku.

Były to dosyć prymitywne urządzenia - trochę drutów, spirala grzejna - i wymagały bacznej uwagi aby nie przypalić pieczywa, ponieważ opiekały je tylko z jednej strony.


REKLAMY

W tosterze wynalezionym w roku 1883 przez Anglików z firmy Crompton and Co. należało doglądać pieczenia i we właściwym czasie przekładać kromkę.
Dopiero w roku 1919, amerykański wynalazca Charles Strite z Minnesoty, który dosyć miał nie dość, że przypalonych, to jeszcze tylko z jednej strony grzanek, zbudował urządzenie ze sprężynką oraz czasomierzem... Strite i jego tosterGrzanka sama wyskakiwała z opiekacza, gdy mijał czas jej opiekania. Na swój produkt otrzymał patent w październiku 1921 roku.

Początki tostera były trudne jeszcze z jednego powodu. Otóż wynalazek powstał w czasach, kiedy nie znano jeszcze maszyn do krojenia chleba. Wystarczyło zatem, że ktoś, kto chciał sobie przygotować grzankę ukroił zbyt grubą kromkę...
Dopiero pojawienie się maszyn krojących chleb spowodowało, że sprzedaż tosterów znacznie wzrosła.

instrukcja obsługi tosteraPierwszy domowy opiekacz automatyczny - Toastmaster pojawił się w 1926 roku, dzięki temu, że urządzenie testowano w sieci restauracji Childs i ciągle modyfikowano.

Okazuje się, że na tak proste w sumie urządzenie istnieje podobno około 300 patentów w Anglii, prawie 2 500 na całym świecie, oraz prawie 160 wzorów użytkowych zastrzeżonych dla kształtu tosterów 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj