REKLAMY
węgiel drzewny

Lekka, czarna substancja wytwarzana z drewna.

Powstaje poprzez oddzielenie węgla od innych jego składników (głównie tlenu), w procesie suchej destylacji drewna.

Węgiel drzewny zachowuje częściowo strukturę komórek drewna.

Już około 3000 lat p.n.e. ludzie odkryli, że jeżeli będą powoli wypalać twarde drewno, to otrzymany w wyniku tego procesu węgiel drzewny, będzie się palił w bardzo wysokiej (na tamte czasy) temperaturze - około 1000 stopni Celsjusza, w dodatku z niewielką ilością dymu. Takie źródło ciepła było wprost niezastąpione podczas wytopu metalu w prymitywnych piecach hutniczych zwanych dymarkami, a później przy dalszej jego obróbce. Spalanie zwykłego drewna nie pozwalało na osiągnięcie odpowiednio wysokiej temperatury.
mielerz do pozyskiwania węgla drzewnego

REKLAMY

Można zatem powiedzieć, że to węgiel drzewny wprowadził ludzkość w epokę żelaza; to dzięki niemu udało się wytworzyć ludziom pierwszy stop żelaza z węglem - stal.
Dominacja węgla drzewnego w hutnictwie trwała aż do roku 1709, kiedy to angielski hutnik Abraham Darby otrzymał po raz pierwszy z węgla koks - palący się koks daje temperaturę dwukrotnie wyższą niż węgiel drzewny.

Do pozyskania węgla drzewnego, trzeba zbudować swoisty piec nazywany mielerzem. Na środku ustawia się polano, pozostawiając wokół niego wolną przestrzeń - rodzaj komina. Następnie dookoła tego polana układa się w półkolistych stertach drewno. Wszystko przysypuje się ziemią lub torfem, zostawiając u podstawy kilka otworów dla dostępu powietrza.
Następnie całość zapala się przez komin, po czym kiedy już drewno zaczyna się palić ogniem, górny otwór jest zamykany, aby utrzymać we wnętrzu odpowiednią temperaturę. Zakrywając i odkrywając dolne otwory, węglarze dbają o to, żeby drewno tylko się tliło - cały proces trwa do dziesięciu dni.retorty

Obecnie w tym celu stosowane są stalowe retorty o pojemności wielu metrów sześciennych. Do wyprodukowania 1 kilograma węgla drzewnego potrzeba około 5 kilogramów drewna.

żelazko na węgiel drzewnyWęgiel drzewny ma duże zdolności adsorpcyjne. Był składnikiem pierwszych kredek.

Jest stosowany jako adsorbent, filtr, lekarstwo, paliwo (ostatnio sporo się go zużywa w przydomowych grilach), oraz składnik węgla aktywnego i prochu czarnego


Wyróżnia się:
   węgiel drzewny generatorowy,
  węgiel drzewny żarzony.

Więcej znajdziesz na stronie:
http://www.twojebieszczady.net/rozmaitosci/wypal_wegla.php

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj