REKLAMY
wersalka

Mebel przeznaczony do snu, oraz odpoczynku w pozycji leżącej albo siedzącej.

Najczęściej konstrukcja wersalki pozwala na jej składanie i rozkładanie w celu użycia do leżenia lub siedzenia.

Z reguły wersalka ma jeszcze w środku miejsce do przechowywania pościeli.

W tym przypadku można śmiało powiedzieć, że za powstanie tego mebla "odpowiedzialny" jest Wielki Kryzys w USA. Wielu ludzi potraciło wówczas nie tylko pracę, ale i majątki swojego życia. W związku z tym wzrósł popyt na małe mieszkania. Małe mieszkania z kolei wymusiły opracowanie sposobów na ekonomiczne, ale jednocześnie choć odrobinę wygodne ich umeblowanie.
Bernard Castro

REKLAMY

Wiadome jest, że sporą część powierzchni mieszkalnej zajmuje łóżko. A gdyby tak dało się zrobić mebel, który w dzień pełnił by funkcję wygodnego siedziska z oparciem (pozwalającego na swobodę poruszania się po pokoju), w nocy zamieniający się w wygodne miejsce do spania? Na taki właśnie pomysł wpadł sycylijski imigrant Bernard Castro (1904-1991).

To, że wynalazca nie ukończył żadnej średniej szkoły, a jedynie terminował u tapicera, w niczym nie przeszkodziło. W roku 1931, mając zaledwie 400 dolarów, wraz ze swoją żoną rozpoczął produkcję rozkładanych kanap.
córka Castro reklamująca meble tatyŻeby zachęcić potencjalnych klientów do kupna, wynalazca jako pierwszy na świecie wykupił czas reklamowy w miejscowej telewizji. W reklamowym spocie zagrała jego kilkuletnia córka - Bernadette, która pokazywała jak łatwo można rozłożyć kanapę skonstruowaną przez jej ojca.

Sukces przerósł chyba oczekiwania - do chwili jego przejścia na emeryturę, popularna "amerykanka" czy też "wersalka", została sprzedana w ilości około 5 milionów egzemplarzy.
Wynalazca, a zarazem producent, oferował klientom meble w 10 różnych rozmiarach, 100 różnych stylach, oraz z tapicerką z tysiącami wzorów. Miał 48 salonów w 12 krajach

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj