REKLAMY
wieszak i jego twórca

Przedmiot o kształcie odwzorowującym ludzkie ramiona, ułatwiający wieszanie, np.: kurtek czy marynarek tak, aby ubrania się nie gniotły.

Dzisiaj w każdej szafie jest ich przynajmniej kilka...

Historia wieszaka na ubrania rozpoczęła się w listopadzie 1903 roku.

Jego wynalazca - Albert J. Parkhouse, był zatrudniony w firmie Timberlake Wire and Novelty Company w Jackson, w stanie Michigan (USA), zajmującej się produkcją abażurów i innych elementów z drutu.


REKLAMY

Kiedy pewnego dnia przyszedł do firmy i nie miał gdzie powiesić swojego płaszcza, bo wszystkie kołki były już zajęte, po prostu wziął do rąk kawałek drutu, wygiął go i poskręcał tak, jak na ilustracji obok. Na tak otrzymanej konstrukcji zawiesił swój płaszcz i wziął się do pracy...

różne kształty wieszakówDwa miesiące po powstaniu pierwszego wieszaka na ubrania, prawnik firmy Timberlake'a złożył wniosek o przyznanie patentu na nazwisko... John Timberlake.
W tamtych czasach było normą, że właściciel firmy mógł rościć sobie prawa do wszystkiego, co w godzinach pracy wymyślili jego pracownicy.

Zazwyczaj w takich sytuacjach pracownik otrzymywał jakąś podwyżkę, premię czy awans, ale Parkhouse nie dostał za swój pomysł ani centa.

Kilka miesięcy później wynalazca zrezygnował z pracy i wyjechał z całą rodziną do Los Angeles, gdzie otworzył własny biznes 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj