REKLAMY
wiskoza

Chemicznie produkowane włókno, otrzymywane z celulozy.

Do produkcji wiskozy używa się zwykle gatunków drewna, takich jak buk, świerk lub eukaliptus. Drewno jest rozdrabniane, a powstała masa zostaje poddana działaniu ługu sodowego, oraz innych substancji w celu nabrania odpowiednich właściwości.
Kolejnym krokiem jest odfiltrowanie płynu, który na tym etapie nazywa się już wiskozą. Ciecz jest wlewana cienkimi strumykami do kwasu siarkowego i podczas tego procesu zastyga w nić.
Z tej nici produkowana jest przędza wiskozowa.


REKLAMY

Gotowy produkt wygląda jak bawełna, w dotyku przypomina delikatny jedwab i jest stosowany jako substytut jedwabiu.

Proces wytwarzania wiskozy został opracowany około roku 1855, przez szwajcarskiego chemika Georgesa Audemarsa.

W roku 1884 francuski chemik (hrabia) Hilaire Bernigaud de Chardonnet w trakcie współpracy z Louisem Pasteurem nad lekarstwem na epidemię, która niszczyła francuskie jedwabniki, opracował metodę otrzymywania sztucznego jedwabiu z nitrocelulozy na skalę przemysłową.
Swój wynalazek zaprezentował po raz pierwszy na wystawie światowej w Paryżu w 1889 roku - niestety jego materiał był wyjątkowo łatwopalny.

wiskoza pod różną postaciąW 1894 roku angielski chemik Charles Frederick Cross i jego współpracownicy, Edward John Bevan i Clayton Beadle, opatentowali swoją wersję sztucznego jedwabiu.
Nazwali swój materiał "wiskozą", ponieważ jego produkcja wiązała się z półproduktem o bardzo lepkim roztworze - słowo wiskoza z łacińskiego znaczy właśnie lepkość.

Pierwszy komercyjny sztuczny jedwab wiskozowy został wyprodukowany przez brytyjską firmę Courtaulds Fibers w 1905 roku.
W Stanach Zjednoczonych pierwszy "sztuczny jedwab" zaczęła produkować firma Avtex Fibers Inc. w 1910 roku, w roku 1924 nazwę sztuczny jedwab zmieniono na rayon - właśnie pod taką nazwą wiskoza jest znana w USA.

Popularność wiskozy wynika z jej właściwości - dobrze łączy się z innymi włóknami i przepuszcza powietrze, dzięki czemu materiały z domieszką wiskozy oddychają i świetnie sprawdzają się latem.
Poza tym jest lekka, miękka w dotyku, wytrzymała i trwała, a jednocześnie doskonale zachowuje kolory. W dodatku ma korzystną cenę  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj