REKLAMY
wrotki

W porównaniu z łyżwami, historia wrotek a właściwie "ziemnych łyżew", nie jest już taka długa.

Pierwszy prototyp wrotek, które prawdopodobnie mogły być naśladownictwem łyżew, powstał już w XVIII wieku, czyli prawie 300 lat temu.

Ich projektantem był Holender Hans Brikner.

Jego sprzęt był prawdopodobnie na tyle nieudany, że do historii, jako wynalazca wrotek, wszedł belgijski producent ... instrumentów muzycznych, John Joseph Merlin (urodzony w 1735 roku), który swe pierwsze wrotki na metalowych kółkach skonstruował około 1760 roku.

John Joseph MerlinUżył ich po raz pierwszy w trakcie maskarady. Kroniki twierdzą, że wjechał na swoich wrotkach do sali balowej, grając jednocześnie na skrzypcach. Spowodował straszny karambol (rozbił największe kryształowe lustro na sali warte ponad 500 funtów i połamał skrzypce), gdyż nie opanował należycie sztuki hamowania ani skręcania.

REKLAMY

Trzydzieści lat później, inny Belg van Lede, pierwszy zaprojektował rolki, które miały dwa kółka. Wskazuje to na to, że inspiracją dla ich twórcy były zapewne łyżwy. Następnie Francuz Petibled dołożył do nich jeszcze jedno kółko.
Patent na wrotki przyznany został w 1812 roku.
W 1823 roku Anglik Robert John Tyers - sprzedawca owoców - unowocześnił wynalazek. Jego Volitos miały pięć małych kółek ustawionych w jednym rzędzie, dodał też przedni hamulec.

stare wrotkiPierwsze wrotki na czterech kółkach - prototyp współczesnych - opatentował w 1863 roku James Plimpton z Nowego Jorku. Każda para wrotek miała dwie pary bukszpanowych kółek i amortyzowane były kauczukową podkładką. Były tak skonstruowane, że pozwalały na wykonywanie całkiem skomplikowanych figur.


Praktycznie, już w latach 1870-1880 wrotkarstwo weszło w okres burzliwego rozwoju i upowszechniania się na świecie.
W 1876 roku powstała pierwsza publiczna wrotkarnia w Cincinatti (USA), a w roku 1877 w Berlinie.

W 1909 roku w Niemczech wyprodukowano 500.000 par wrotek, a liczba wrotkarni w tym czasie wzrosła tam do siedemdziesięciu. Już wtedy masowo jeżdżono tam na wrotkach tańcząc, grając w hokeja i ścigając się. Jeździły dzieci i dorośli, a nawet kobiety grały w piłkę nożną jeżdżąc na wrotkach.

Wrotki znajdowały zastosowanie nawet w operze i balecie, kiedy trzeba było naśladować jazdę na łyżwach. Mimo drewnianych kółek, wrotek często używano w biurach, gdzie ułatwiały pracę licznym gońcom.

wrotki czy może rolki?Dopiero amerykański wynalazca - Richardson w 1980 roku zastosował łożyska kulkowe, a kółka pokrył gumą i kauczukiem.
Kolejny wielki krok w udoskonalaniu wrotek zawdzięczamy ... słynnemu wynalazcy i konstruktorowi w dziedzinie badań kosmicznych, Amerykaninowi Wernerowi von Braun i jego współpracownikom, którzy w latach 60-tych odkryli poliuretan, materiał syntetyczny do uszczelniania rakiet. Jego właściwości (twardość, a zarazem działanie amortyzujące wstrząsy, przyczepność i trwałość) okazały się niezastąpione do produkcji kółek wrotkarskich, które do dziś są wytwarzane w większości z tego tworzywa 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj