REKLAMY
buty zamszowe

Wyprawiona skóra zwierzęca, nie posiadająca części licowej.

Jest miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona i odporna na temperaturę do około 70 stopni Celsjusza.

Nazwa pochodzi z języka niemieckiego - Sämisch.
Zamsz był wyrabiany i używany przez ludzi już od około 6000 lat przed naszą erą.

REKLAMY

Garbowano go przez utlenianie się tranu i olei rybich w skórach owiec lub jagniąt, których lico zostało usunięte - kwasy tłuszczowe łączą się z tlenem z powietrza. Proces garbowania tradycyjnego trwał nawet od 6 do 9 miesięcy i składał się z dwóch etapów, które powtarzano na przemian kilkakrotnie.
Pierwszy proces to ugniatanie skóry, w obracających się bębnach napełnionych tłuszczem.
Drugi proces to faza sucha, w której tłuszcz wiązał się z włóknami skóry. Po zakończeniu garbowania wypłukiwano niepotrzebne już tłuszcze przy użyciu wody z sodą.

Rozwój rzemiosła zajmującego się produkcją zamszu w Polsce, przypadał głównie na XV-XVI wiek.
spódnica zamszowaObecnie, obok zamszu naturalnego wytwarza się także zamsz sztuczny, który jest tworzywem skóropodobnym, przypominającym naturalny zamsz. Zamszem nazywana jest również tkanina bawełniana krótko strzyżona, przypominająca zamsz naturalny, a wykorzystywana jako materiał na ubrania sportowe.

Warto zapamiętać, że buty zamszowe bardzo szybko niszczą się pod wpływem deszczu lub mokrego śniegu. Zwłaszcza jesienią i zimą powinno się pamiętać o zaimpregnowaniu obuwia 

Więcej znajdziesz tutaj: http://skora-info.pl/Zamsz

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj