REKLAMY
Robert Hooke

Angielski fizyk, biolog i konstruktor (1635 - 1703).

Był synem pastora, sformułował prawo opisujące własności sprężyste ciał stałych (prawo Hooke'a), posługując się udoskonalonym przez siebie mikroskopem. Wydał nawet książkę Micrographia, zawierającą rysunki wykonane przy jego użyciu.

Jego wkład w rozwój fizyki nie ograniczał się jedynie do tego. Był geniuszem konstrukcji mechanicznych.

Wynalazł i skonstruował kilkadziesiąt przyrządów naukowych. Poza pompą próżniową, wymienić można np. barometr sprężynowy, termometr, higrometr, wiatromierz, głębokościomierz i przyrząd do pobierania próbek wody z dużej głębokości. rycina z księgi Micrographia


REKLAMY

Miał również udział w rozwoju nauk medycznych - przeprowadził ważne eksperymenty nad oddychaniem zwierząt.

Odkrył komórki roślinne (w korku), wynalazł deszczomierz, poziomnicę, oraz udoskonalił mechanizm sprężynowy.

W historii Londynu zapisał się również jako świetny architekt. Po pożarze miasta w 1666 roku, znalazł się w komisji odbudowującej miasto i według jego projektów wzniesiono wiele budynków i pałaców.

Za sprawą Isaaca Newtona (który za skrytykowanie jego teorii światła, postanowił wymazać go z pamięci potomnych), nie wiemy nawet jak Hooke wyglądał - być może tak jak na ilustracji powyżej.

Zaraz po śmierci Hooke'a, prezesem Royal Society został właśnie Newton. Przy przenosinach Królewskiego Towarzystwa Naukowego do nowej siedziby, w niewiadomych okolicznościach zaginął tylko jeden (i w dodatku jedyny), portret Hooke'a oraz większość instrumentów, które wynalazł i wykonał 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj