REKLAMY
farby akwarelowe na palecie

Akwarela, to nazwa techniki malarskiej.

Tak nazywa się malowanie rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę, obrazy wykonywane tą techniką, oraz farby do tego celu używane.

Farby wytwarzane są z pigmentów barwionych i spoiwa z gumy arabskiej, oraz dodatków (m.in. gliceryny), rozpuszczanych w wodzie.
Malowanie akwarelą jest bardzo starą techniką, której używano już być może na malowidłach w paleolitycznej Europie.

Akwarela znana była już w starożytnym Egipcie (używano jej do ozdabiania papirusowych rękopisów), używana była w rzymskim malarstwie ściennym i katakumbowym, oraz w Grecji.

REKLAMY

Od okresu renesansu zaczyna się ciągła historia malowania akwarelami - powszechnie uznawanym za jednego z pierwszych propagatorów tego medium był niemiecki artysta Albrecht Dürer (1471-1528), który namalował kilka znakomitych akwareli przedstawiających pejzaże.

Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną, zwiewną kolorystykę, gdyż możliwe tutaj do uzyskania barwy to głównie barwy pastelowe. I pomimo tego, że jest to jedna z tańszych technik malarskich, to jest ona zarazem bardzo trudna, gdyż nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy - namalowanego fragmentu nie można usunąć, a jedynie (w niewielkim stopniu) zmodyfikować.
Używane do malowania farby charakteryzują się przezroczystością, ponieważ nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. obraz malowany akwareląZ tego względu na efekt końcowy bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru. Dlatego właściwie nie używa się tu białej farby - na papierze nic nie zasłoni, a zamalowany obszar można w ostateczności nieco rozjaśnić, malując zamalowane miejsce samą wodą.

Jako technika samodzielna stosowana jest od XVII wieku. Często służyła do wykonywania szkiców.


W Polsce malarzem który posługiwał się tą techniką był m.in. Julian Fałat.
Obecnie akwarele występują w dwóch postaciach: sprasowanych guziczków, oraz w tubkach, gdzie są już połączone z wodą.
Farby powinno mieszać się na plastikowej paletce, i dopiero tak przygotowane nakładać na papier 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj