REKLAMY
golarka z 1940 roku

Wiadomo, że już ponad 20 000 lat temu ludzie golili brody.

Długi czas do zeskrobywania zarostu używali w tym celu ostrego kamienia lub muszli.

Ale już w starożytnym Egipcie stosowano w tym celu ostre metalowe narzędzia, które potem przerodziły się w brzytwę - tej używano aż do początków XX wieku.

Dopiero wtedy, zastąpiono to niewątpliwie niebezpieczne narzędzie czymś znacznie łatwiejszym w użyciu - żyletką, którą wynalazł King Gillette w 1903 roku.

I pewnie ten stan rzeczy trwałby do dzisiejszego dnia, bo początki maszynki do golenia nie były zbytnio obiecujące - pod koniec XIX wieku powstało coś, co przypominało bardziej miniaturową kosiarkę niż dzisiejsze golarki: ostrza obracające się na korbach w metalowej obudowie, napędzane mechanizmem sprężynowym. Nic zatem dziwnego w tym, że pierwszy model golarki się nie przyjął - niewielu znalazło się odważnych, którzy przesuwaliby takim mechanizmem po twarzy.


REKLAMY

Jacob SchickZmienił to pewien amerykański żołnierz Jacob Schick, który w czasie I wojny światowej przebywał na Alasce i tam, w trudnych warunkach niejeden raz musiał golić się w lodowatej wodzie, bez mydła... Wpadł na pomysł (może właśnie przy goleniu), zbudowania golarki elektrycznej.

Ponad pięć lat zajęło mu opracowanie miniaturowego silniczka elektrycznego, który zmieściłby się do obudowy, później skonstruował wibrujący blok żyletek (do dziś pozostał prawie niezmieniony), aż wreszcie mu się udało złożyć wszytko w całość.
W 1931 roku wypuszcza na rynek pierwszą serię elektrycznych golarek w cenie 25 dolarów za sztukę i... nie trafia, mężczyźni nadal wolą żyletki.

Nie zrażony tym Schick zainwestował w reklamę (podobnie jak zrobił to wcześniej Gilette) i po 6 latach jego firma sprzedała już 2 miliony golarek na całym świecie.

Dopiero osiem lat później Belg Aleksander Horowitz wymyślił inny system - obrotową głowicę z nożami - który do dziś pozostaje jedynym konkurencyjnym systemem dla wynalazku Amerykanina.
W 1940 roku firma Remington wprowadziła na rynek model z dwoma głowicami, oraz pierwsze elektryczne golarki dla kobiet 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj