REKLAMY
klimatyzator Carriera

Urządzenie utrzymujące stałą temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu.

Już w starożytności ludzie wymyślali różne metody "klimatyzacji". Człowiek pierwotny po prostu szukał cienia i uciekał do jaskiń.

Starożytni Egipcjanie zawieszali w swoich mieszkaniach mokre maty, przez które przewiewał wiatr - parująca woda odbiera ciepło z otoczenia powodując jego ochłodzenie.

W pustynnych rejonach Azji wymyślono inny sposób na nieznośne upały. Budowano tam wysokie wieże zaopatrzone we wnęki skierowujące ciąg powietrza do wnętrza budowli, skąd było ono rozprowadzane po pomieszczeniach mieszkalnych.

REKLAMY

Wieże te także pełniły do pewnego stopnia swoją funkcję termoregulacyjną w czasie bezwietrznym. Kiedy ściany domu podgrzały się zbyt mocno, powietrze wysysane było z pomieszczeń do góry jak w kominie, powodując w izbach upragniony przewiew.

wieża - łapacz wiatrówZa początek klimatyzacji można przyjąć rok 1836, kiedy to założono w gmachu Parlamentu w Londynie instalację dostarczającą ciepłego powietrza w zimie, a chłodzonego w lecie. Klimatyzacja w pełniejszym tego słowa znaczeniu tj. z automatyczną regulacją wilgotności, pojawiła się dopiero na początku XX wieku.
Willis Carrier, zwany w Ameryce "ojcem klimatyzacji", w 1902 roku zainstalował ją w pewnej nowojorskiej drukarni, a od 1911 roku jego firma wyrabiała klimatyzatory na sprzedaż, początkowo tylko do wnętrz przemysłowych.
Zasada działania jest stosunkowo prosta. Wdmuchiwane do wnętrza powietrze z zewnątrz budynku przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie w zależności od potrzeb jest albo ogrzewane, albo schładzane.

Termin klimatyzacja, został użyty po raz pierwszy w 1906 roku przez inżyniera amerykańskiego Stuarta Cramera i oznaczał naukowo opracowane systemy urządzeń, które mają za zadanie oczyszczać, wymieniać oraz kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza.

W połowie lat trzydziestych klimatyzatory pojawiły się w zamożniejszych amerykańskich mieszkaniach. Obecnie wiele domów na świecie ma wbudowane małe urządzenia klimatyzacyjne zamiast jednej szyby okiennej.
Coraz popularniejsze staje się też zakładanie klimatyzatorów w samochodach, pomimo znacznego poboru prądu - pierwszy klimatyzowany samochód zjechał z taśmy montażowej w 1933 roku.

Klimatyzacja jest wprost nieodzowna w samolotach - rozprowadza tlen i utrzymuje odpowiednie ciśnienie powietrza. W razie poważnej awarii klimatyzacji, samolot musi obniżyć pułap i jak najszybciej lądować awaryjnie.

Często założenie klimatyzacji np. w fabrykach, staje się koniecznością. Wszędzie tam, gdzie proces produkcji wymaga stałej temperatury, a nawet niewielkie jej zmiany mogą ujemnie wpłynąć na jakość produkowanych elementów np. rozszerzanie lub kurczenie metalowych elementów - stosowana jest klimatyzacja 


Ciekawostka:

Największą instalacją chłodzącą jest ta, którą zbudowano na sztucznej wyspie The Pearl w Katarze - jednocześnie chłodzi 41 tysięcy budynków.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj