REKLAMY
laptop Grid Compass Computer 1100

Mały przenośny komputer osobisty posiadający wewnętrzny akumulator.

Przeważnie jest zbudowany jako pojedyncze, niewielkie, zamykane urządzenie, w którym znajdują się wszystkie podzespoły wewnętrzne, wybrane wejścia dla nośników, oraz urządzenia przeznaczone do komunikacji z użytkownikiem.

Jego nazwa wzięła się z połączenia dwóch angielskich słów: lap - kolana i top - na wierzchu, czyli trzymany na kolanach.
Początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych - laptop (większy i cięższy) oraz notebook (mniejszy i łatwiejszy do przenoszenia), w chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie.

DynabookPierwsze komputery przenośne trudno byłoby nazwać małymi, lekkimi albo mobilnymi: były to po prostu komputery stacjonarne z uchwytem.
W roku 1968, Alan Kay z laboratorium Xerox PARC (USA) skonstruował urządzenie o nazwie Dynabook. Z założenia miał to być osobisty komputer dla dzieci, lekki (ważący niecały kilogram), z wyświetlaczem w rozmiarze przypominającym kartkę papieru. Wynalazca opracował nawet system operacyjny SmallTalk, który miał zarządzać tabletem. Niestety, nie udało się doprowadzić pomysłu do końca, i komputer nigdy nie został wdrożony do produkcji - technologia umożliwiająca wyprodukowanie takiego urządzenia pojawiła sie dopiero niedawno.

Osborne 1Aż trzynaście lat później, w roku 1981, na rynku pojawił się komputer Osborne 1 - ciężki, ważący ponad 10 kilogramów, z zaledwie 5-calowym monochromatycznym wyświetlaczem CRT. Początkowo nie miał baterii (trzeba było go podłączyć do gniazdka), nie miał także dysku twardego. Dopiero później zaczęto do niego oferować zewnętrzne baterie, pozwalające na jego godzinne zasilanie. Można sobie było również dokupić dysk twardy za bagatela… 1795 dolarów.
Epson HX-20W tym samym roku pojawił się Epson HX-20 - uznawany za pierwszego prawdziwego notebooka. Urządzenie było już wyposażone w niklowo-kadmowy akumulator, monochromatyczny ekran LCD (120x32 piksele),  oraz wbudowaną mikrokasetę, która pełniła funkcje dysku twardego. Epson HX-20 miał jeszcze w swoim wnętrzu procesor Hitachi 6301, taktowany z częstotliwością 614Hz oraz 16KB pamięci RAM. Ważył aż siedem razy mniej od swojego rówieśnika, bo zaledwie 1,5 kilograma.
William Moggridge
Rok później, w 1982 roku pojawił się Grid Compass Computer 1100. Skonstruowany przez Williama Moggridge'a, doczekał się nie tylko trafienia na taśmę montażową, ale służył również ekspertom z NASA w programach kosmicznych we wczesnych latach osiemdziesiątych. Było to pierwsze urządzenie, które można było składać i wsuwać do specjalnej torby - przypominał nieco z wyglądu nowoczesne laptopy. Udostępniony do sprzedaży konsumentom, miał 340 KB pamięci i kosztował od 8 do 10 tysięcy dolarów.
Jego obudowa była wykonana ze stopu magnezu, dlatego ważył niewiele jak na tamte czasy - około 5 kilogramów. Niewielki ekran 320 x 240 pikseli dawało się złożyć w kierunku klawiatury - rozwiązanie absolutnie rewolucyjne. W środku drzemał procesor 8086 oraz 340 kB pamięci "bąbelkowej" (typ nieulotnej pamięci komputerowej).

REKLAMY

Komputer miał własny system operacyjny GRiD-OS.

IBM PC ConvertibleRok później Compaq wprowadził na rynek pierwszego laptopa kompatybilnego z procesorami IBM. Był ciężki i nie miał wbudowanej baterii, dlatego nie stał się hitem, nawet mimo że zainstalowano w nim system operacyjny MS-DOS.
Dwa lata później, w roku 1985 pojawił się komputer o nazwie IBM PC Convertible, który jako pierwszy na świecie przypominał znane nam obecnie laptopy. Sprzedawano go za kwotę około 2000 dolarów, pomimo, że nie posiadał dysku twardego (a jedynie dwie stacje dyskietek 3,5 cala o pojemności 720kb) i ważył aż 6 kilogramów.

Pierwszym laptopem na świecie, który został standardowo wyposażony w baterię, był Compaq SLT286 skonstruowany w 1988 roku. Miał też dysk twardy o pojemności 20 MB (z opcją rozbudowy do 40 MB), 10 calowy płaski ekran LCD o rozdzielczości VGA, oraz pracujący z zegarem 12 MHz procesor. Urządzenie ważyło aż 7 kilogramów!
Apple PowerBook
Prawdziwy wysyp komputerów przenośnych na skalę globalną nastąpił w latach 90-tych.
Parametry były coraz lepsze a ceny spadały dzięki temu, że pojawiło się coraz więcej firm produkujących laptopy.
Apple PowerBook 520
W roku 1991 pojawił się: Apple PowerBook 100, w którym projektanci Apple przesunęli klawiaturę nieco do tyłu, uzyskując w ten sposób miejsce na zamontowanie trackballa.
Trzy lata później w kolejnym modelu: Apple PowerBook 520, po raz pierwszy zastosowano najpopularniejszy substytut myszy montowany w notebookach, tzw. touchpad, opracowany przez wynalazcę George'a E. Gerpheide'a w 1987 roku.Jan Paweł II przy laptopie

Po laptopach przyszła moda na notebooki wielkości formatu A4 (210x297 milimetrów) - stąd ich nazwa.
W roku 1999 firma Psion wypuściła na rynek jeszcze coś innego - netbook: lekki, mały i stosunkowo tani komputerek dla mało wymagających. Głównie służy jako maszyna do pisania oraz wykorzystywany jest do połączeń z internetem 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj