REKLAMY
naparstki z igłą

Mały przedmiot w postaci kapturka, nakładany na palec podczas szycia.

Zabezpiecza przed ukłuciem się igłą podczas wbijania jej w twardy, gruby materiał. Już 10 tysięcy lat temu ludzie, którzy łączyli ze sobą kawałki skóry igłami kościanymi, używali do ich przepychania płaskich kamieni.

Dzięki temu szycie stawało się łatwiejsze, a palce nie były narażone na skaleczenia.

Protoplasta dzisiejszego naparstka wykonany z brązu pojawił się około 2500 lat temu w krajach śródziemnomorskich.
Najstarszy znaleziony w Pompejach naparstek pochodzi z czasów rzymskich i został datowany go na pierwszy wiek naszej ery. Znaleziono naparstki sprzed ponad 2000 lat również na terenach Chin i Egiptu.

W Polsce (wśród pozostałości chat kultury łużyckiej) również znaleziono naparstek, wykonany z gliny, który ma około 2000 lat. Znaleziono go w czerwcu 2007 podczas wykopalisk archeologicznych w Sobkowie w województwie świętokrzyskim. Bardzo przypomina dzisiejsze naparstki, jest tylko grubszy. Z pewnością był używany, bo widać w środku ślady paznokcia.
Pierwsze mosiężne naparstki powstają w Norymberdze około roku 1500. Tam również, w wydanej około roku 1560 książce, opisano wszystkie rodzaje rękodzieła - w tym także twórców naparstków z ich nowatorskimi metodami produkcji.
ozdobne naparstki

REKLAMY

Przed nastaniem XVIII wieku, niewielkie dołki na zewnętrznej stronie naparstka wykonywane były ręcznie, dopiero w połowie XVIII wieku wynaleziono maszynę do produkcji naparstków - poszła za tym zmiana ich kształtu i grubości metalu. Pierwsze naparstki zdawały się być grube, a na wierzchu miały wyraźną kopułę. Metal na późniejszych (wykonanych maszynowo) egzemplarzach jest cieńszy, a wierzch wygładzony.

Produkcja naparstków na skalę przemysłową rozpoczęła się w XIX wieku.
W 1824 roku pojawił się nawet pierwszy patent na ten krawiecki przyrząd. Najczęściej naparstki wykonywane były z metalu, skóry, gumy, drewna, szkła oraz porcelany. Dawniej, robiono je niekiedy jeszcze z kości, rogów lub kości słoniowej.

Naparstki były nie tylko przedmiotem użytkowym, ale też ozdobą z obrazkami i ornamentem. Na początku XIX wieku były stosowane także jako miarki do mocnego alkoholu, a w szkole nauczycielki używały ich do pukania w głowy niesfornych uczniów.
Od czasu pojawienia się maszyn do szycia, naparstki są o wiele mniej popularne.

Naparstek doczekał się nawet swojego muzeum. Mieści się ono w Creglingen w Niemczech i zostało otwarte w 1982 roku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj