REKLAMY
rajstopy

Rodzaj garderoby noszonej przez kobiety na nogach i dolnej części tułowia.

Ich historia sięga głęboko w przeszłość. Pierwsze rajtuzy (bo tak były wtedy nazywane) pojawiły się podobno już w XI wieku.

Ich pierwszymi użytkownikami byli... mężczyźni - oni je zresztą wymyślili i to ich nogi upiększały i ocieplały. W kolejnych wiekach rajstopy stały się symbolem arystokracji i nieodłącznym elementem ubioru mężczyzn na salonach.

Natomiast kobiety - zgodnie z ówczesną modą - nosiły długie spódnice. Noszenie rajstop sprawiało jednak mężczyznom pewien problem - powiedzmy natury fizjologicznej - byli zmuszeni zdejmować je kilka razy w ciągu dnia i dlatego wymyślono rozporek.
W Renesansie rajtuzy rozdzielono na część górną (bufiaste spodenki) i pończochy. Stąd był już tylko krok do współczesnej formy spodni.


REKLAMY

Współczesna wersja rajstop wynaleziona została w 1959 roku. Dokonał tego amerykański producent trykotaży Allen Gant z Glen Raven Mills w Karolinie Północnej, na prośbę jego ciężarnej żony, której było niewygodnie nosić tradycyjne pończochy zaczepiane na elastycznym pasie. Po prostu połączył damskie reformy (majtki z nogawkami) z pończochami. I to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

Wkrótce rozpoczęto produkcję rajstop (początkowo z modnego w owym czasie trykotu o grubości 70 denierów), które szybko zdobyły sobie zwolenniczki, jedynym problemem pozostawały widoczne szwy, które nie były zbyt estetyczne. Jeszcze w tym samym roku Allen Gant zabrał się do kolejnych eksperymentów - w efekcie, w 1961 roku rozpoczął produkcję cienkich rajstop bez szwów - tym razem na prośbę tancerki Sailly Rand.

Do ich wykonania stosowano cienki nylon: 40 denierów w części górnej i 15 do 20 denierów w nogawkach. Jeszcze w tym samym roku produkt znalazł się na rynku pod nazwą panti-legs.

Cztery lata później, kiedy modne stały się minispódniczki, rajstopy stały się wręcz nieodzownym elementem ubioru kobiety.

rajstopy

REKLAMY

Dzisiejsze rajstopy dzielą się na majtkowe i bezmajtkowe. W majtkowych, część przykrywająca biodra i palce jest wykonana z grubszego materiału, a w bezmajtkowych nie.
Klin (jeśli jest) bywa także zrobiony z grubszego materiału, czasem z bawełny. W talii osadzona jest mocna gumka.

Są dostępne w szerokim zasięgu stylów, a numerowane według denier albo dtex. Zakres sięga od 3 (bardzo cienkie) do 20 (standardowe) oraz 30 (półprzezroczyste), liczba den może jednak sięgać nawet powyżej 100.

Jeśli zaś chodzi o paletę kolorów czy wzory, to ogranicza je chyba jedynie tylko wyobraźnia producentów. Materiałem z którego są wykonywane był początkowo drogi, naturalny jedwab, który wkrótce zastąpiono nylonem, później z domieszką lycry.

Obecnie większość rajstop produkowana jest na bazie nylonu połączonego ze spandeksem, co nadaje im większą elastyczność 

Ciekawostka.
W Stanach Zjednoczonych opatentowano rajstopy, których noszenie umożliwia zwalczanie cellulitis. Dodany do nylonowych nici lek zaczyna działać dopiero po założeniu rajstop - substancja czynna zaczyna przenikać do skóry. Aby lek zadziałał skutecznie, rajstopy należy nosić przez osiem godzin dziennie. Wynalazcy twierdzą, że można je zakładać wielokrotnie. Pranie w łagodnych detergentach nie wymywa leczniczej substancji. Ponieważ na razie nie wiadomo, czy dłuższe ich noszenie nie wywołuje efektów ubocznych, firma, która wykupiła patent, jeszcze nie produkuje tych rajstop masowo.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj