zestaw sztućców

Najstarszym ze sztućców jest bez wątpienia nóż, który jako krzemienne ostrze, znany był już w epoce kamiennej.

Przez długi czas - gdy nie było widelców - używany był, poza krojeniem, do przenoszenia jedzenia do ust.

Kombinację: nóż - widelec wprowadzono w miarę doskonalenia obyczajów ucztowania przy stole dopiero w XVI wieku i to także najpierw tylko w kręgach szlacheckich.

Generalnie wszystko jedzono rękami - noży i łyżek praktycznie nie używano, a widelce pojawiły się dopiero pod koniec Średniowiecza. Z tego względu ręce myto dokładnie przed i po posiłku. Każdy zaproszony na ucztę, zanim wszedł do jadalni, przechodził przez umywalnię, gdzie mył ręce - czasami używano już wtedy do tego mydła - i wycierał je we wspólny ręcznik.

Ogólny przełom nastąpił dopiero w XVIII stuleciu. Z biegiem wieków, nóż w swoim rozwoju przyjmował różne formy, w zależności od dodatkowych funkcji, które miał spełniać poza krojeniem. Dzisiejsza podstawowa forma noża z ostrzem zaokrąglonym do góry pochodzi z XVIII wieku.

Kolejnym wynalezionym sztućcem jest łyżka, której ponoć używano już około 1490 roku p.n.e.

Ostatnim ze sztućców, który pojawił się w Europie dopiero pod koniec X wieku naszej ery, początkowo tylko z dwoma prostymi zębami, był widelec.

Przez długi czas było w zwyczaju szczególne traktowanie sztućców, na których można było odczytać nazwisko właściciela. Wykonywano wówczas sztućce na zamówienie, a pojedyncze egzemplarze, które stanowiły cenną własność, noszono zawsze ze sobą wetknięte za pasek lub za cholewę buta.

sztućce współczesneW XVI wieku nawet w najbogatszych domach nie podawano gościom sztućców do posiłku. Każdy z nich miał swoje własne sztućce, przechowywane w specjalnym pudełku zwanym cadena. W Polsce dopiero za panowania Augusta II zaczęto "użyczać" gościom sztućce podczas ucztowania.

Dopiero od XIX wieku rozpoczęto praktycznie seryjną produkcję sztućców.
Obecnie wytwarza się sztućce przeważnie ze stali uszlachetnionej, "nowego srebra" (miedzionikiel) i ze srebra.
Sztućce złocone lub złote są stosunkowo rzadkie 

Według: www.altom.pl

 
Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań