REKLAMY
Herman Hollerith

Amerykański inżynier, wynalazca (1860 - 1929).

Był synem niemieckiego imigranta.

Stopień inżyniera otrzymał w Columbia School of Mines (obecnie Wydział Techniczny Uniwersytetu Columbia) w roku 1879 i w tym samym roku rozpoczął pracę w Biurze Statystycznym USA (U.S. Census Office) jako statystyk.

W roku 1894 opatentował system maszyn licząco-analitycznych, wykorzystujący papierowe karty dziurkowane, odczytywane raczej pneumatycznie niż z zastosowaniem elektryczności; w tej postaci system nigdy nie został uruchomiony.

REKLAMY

W roku 1890 zbudował elektromechaniczną maszynę licząco-analityczną, sterowaną danymi przedstawionymi w postaci kombinacji dziurek na kartach - opartą na idei Jacquarda - zastosowaną do zautomatyzowania spisu powszechnego w USA (wtedy 60 milionów ludności). Maszyna o nazwie tabulator pozwoliła przeprowadzić ten spis zaledwie w dwa i pół roku.

Przy zastosowaniu dotychczasowej techniki, było by to zadanie przekraczające czasowo okres do następnego spisu, co poddawało w wątpliwość sens dokonywania takich spisów.

tabulator HollerithaPodobno Hollerith pierwotnie zaprojektował swoje karty o takich samych wymiarach jak banknoty dolarowe pochodzące z jego okresu, ponieważ zdawał sobie sprawę, iż wygodnie i ekonomicznie będzie można się zaopatrzyć w istniejące meble biurowe, takie jak biurka i szafki, które już posiadały odpowiednie pojemniki na przechowywanie paczek banknotów dolarowych.

Uzyskane łącznie w ciągu życia 38 patentów Holleritha umożliwiły jego przedsiębiorstwu założonemu w roku 1896 - Tabulating Machine Company (które w 1924 roku zmieniło nazwę na International Business Machines - IBM) utrzymać przez wiele lat całkowity monopol na karty perforowane - pomysł takiej karty przyjął się w późniejszych konstrukcjach urządzeń wejścia do komputerów 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj