REKLAMY
Antoni Patek

Polski zegarmistrz (1812 - 1877).

Założyciel firmy Patek Philippe & Co. - jednej z najbardziej znanych firm produkujących zegarki.
Po upadku Powstania Listopadowego Antoni Patek został zmuszony do emigracji.

zegarki firmy PatekTrafił najpierw do Francji, ale ta pod wpływem rosyjskich nacisków nie traktuje przychylnie imigrantów z Kongresówki. Przeniósł się więc do Genewy. Najpierw uczył się malarstwa, dopiero później zainteresował się zegarmistrzostwem, co w połączeniu z talentem artystycznym i żyłką handlowca sprawiło, że wkrótce (1839 rok) założył wspólnie z polskim zegarmistrzem spółkę Patek, Czapek & Cie.

Początkowo po prostu kupowali mechanizmy zegarków i wkładali je w koperty, które sami wykańczali. Produkowali głównie na zamówienie zegarki kieszonkowe, zdobione patriotycznymi i religijnymi hasłami lub wizerunkami polskich bohaterów.
Kilka lat później, do Patka i Czapka dołącza Francuz Jean Adrienne Philippe – wynalazca mechanizmu naciągowego z koronką zamiast kluczyka. Kiedy po jakimś czasie Patek i Philippe popadają w konflikt z Czapkiem, ten odchodzi z firmy, a manufaktura zmienia nazwę na Patek Philippe & Co - jest rok 1845.

REKLAMY

Następuje prężny rozwój firmy - Patek opracowuje wreszcie swój mechanizm zegarka, następnym ich posunięciem jest podjęcie (jako jedni z pierwszych produkcji zegarków nadgarstkowych. Pierwsze zamówienie przychodzi w 1868 roku od węgierskiej księżnej Kocewicz.

Prawdziwy rozgłos firma zdobyła podczas londyńskiej wystawy w 1851 roku, kiedy jeden z zegarków kupiła brytyjska królowa Wiktoria. Od tej pory, ich wykonane perfekcyjnie zegarki nosiło ponad sto koronowanych głów, kilkuset prezydentów i szefów rządu oraz niezliczona ilość najważniejszych postaci świata sztuki, kultury i nauki. Wśród pierwszych odbiorców był między innymi sam najsłynniejszy nowojorski jubiler Tiffany.

kieszonkowy Patek Philippe "Graves"W samym tylko XX wieku zegarki Patek Philippe zdobiły nadgarstki m.in. Jana Pawła II, Pablo Picasso, czy Władimira Putina. Ich ceny osiągają astronomiczne wartości. Za najtańszy nowy model trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale najdroższe są te używane. Rekord pobił sprzedany w 1999 roku na aukcji Sotheby’s kieszonkowy Patek Philippe "Graves" o nr. ref. 198.385. Szczęśliwy i bez wątpienia wyjątkowo bogaty nabywca zapłacił za niego bagatela - 11 milionów dolarów.

Patek pozostał na emigracji do końca życia, ale interesował się sprawami polskimi - wspierał wydarzenia Wiosny Ludów i opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego.
Został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX 


Ciekawostka:

Okazuje się, że zegarki firmy Patek, nadal mogą osiągać wprost astronomiczne ceny. Skonstruowany w roku 1932 dla bankiera Henry'ego Gravesa zegarek Supercomplication, został w roku 2014 sprzedany na aukcji w Genewie za ponad 20 milionów dolarów. Czasomierz jest wyposażony w wieczysty kalendarz, mapę pokazującą gwiazdy na nowojorskim niebie, oraz imituje dźwięk dzwonów opactwa Westminster.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj