REKLAMY

dezodorant - animacjaPojemnik aerozolowy zawiera dwie substancje: rozpylaną ciecz oraz propelant - dodatkowy płyn, lub gaz pod ciśnieniem.

Po naciśnięciu przycisku, zawór otwiera się i gaz wypycha ciecz na zewnątrz, w postaci drobno rozpylonej strugi.

Erik RotheimPierwszym, któremu przyszedł do głowy ten pomysł, był norweski naukowiec - Erik Rotheim. Miało to miejsce w roku 1926.

W prace nad stworzeniem aerozolu zaangażowani byli jednak również inni wynalazcy. Jednym z nich był Amerykanin, Julius S. Khan, który wpadł na pomysł zastosowania jako pojemnika dezodorantu metalowej puszki jednorazowego użytku.

REKLAMY

Drugi, również Amerykanin - Lyle David Goodhue, wypuścił na rynek gotowy produkt.

Pierwsze aerozole pojawiły się w sprzedaży w 1941 roku. Znalazły zastosowanie w całej gamie towarów konsumpcyjnych - farbach, rozpuszczalnikach, dezodorantach, perfumach, a nawet w bitej śmietanie.

Aerozole wykorzystano również w medycynie - w lekarstwach przeznaczonych do leczenia niektórych chorób płuc.

aerozol w puszceStosowanie aerozoli niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia. Udowodniono, że używane często jako pędniki w aerozolach freony, przyczyniają się w znacznym stopniu do niszczenia powłoki ozonowej wokół Ziemi.

W niektórych krajach stosowanie tych substancji jest całkowicie zakazane. Wykorzystuje się w tym celu inne związki. Najpopularniejszym pędnikiem aerozolowym jest dzisiaj dwutlenek węgla, który może zostać wytworzony wewnątrz pojemnika. Używa się również gazów, takich jak propan, czy izobutan 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj