REKLAMY
bezpiecznik

Bezpiecznik to element w obwodzie elektrycznym.

Jego zadaniem jest chronić zarówno ludzi jak i urządzenia przed skutkami nadmiernego obciążenia instalacji - nadmiernego natężenia prądu.

Taka sytuacja może powstać np. wówczas kiedy obwód elektryczny jest uszkodzony, lub w instalacji występują znaczne skoki mocy.

Grozi to albo zniszczeniem sprzętu, albo zapaleniem instalacji i w konsekwencji pożarem.

Bezpiecznik ma za zadanie uchronić nasze domy i nas samych przed takimi niespodziankami. Urządzenie tego typu, jako pierwszy zastosował amerykański wynalazca Thomas Edison w 1875 roku.

REKLAMY

Budowa typowego bezpiecznika jest bardzo prosta. Szklana rurka z metalowymi zakończeniami po obu stronach, w której znajduje się metalowy drucik. To właśnie ten drucik przepali się pierwszy, kiedy nagle wzrośnie natężenie prądu. W zależności od tego jak gruby będzie ten drucik, takie będzie natężenie dopuszczalne bezpiecznika.

I tak na przykład do telewizora czy lodówki potrzebny będzie bezpiecznik pięcioamperowy, dla pralki już piętnastoamperowy, a dla niektórych kuchenek elektrycznych - nawet 30-amperowy.
Opisane powyżej bezpieczniki montowane są w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, w domach stosuje się nieco inne, ale ich zasada działania pozostaje bez zmian.

Obecnie coraz częściej w domach stosowane są tzw. przerywacze, które po awarii można włączyć z powrotem - nie jest wymagana wymiana zabezpieczenia na nowy, jak w przypadku bezpiecznika klasycznego 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj