REKLAMY
tablica rejestracyjna

Pierwsze rozporządzenie o tablicach rejestracyjnych z roku 1893, było autorstwa paryskiej policji.

Jeszcze w tym samym roku, 14 października, w departamencie Sekwany w Paryżu, wprowadzono pierwsze obowiązkowe tablice rejestracyjne dla samochodów osobowych.

Początkowo obowiązek dotyczył jedynie stolicy, a każda tablica musiała pozwalać na imienną identyfikację właściciela pojazdu, oraz samego pojazdu.

pierwsza tablica rejestracyjna w NiemczechTrzy lata później obowiązek rejestracji pojawił się także w Niemczech - najstarszą zachowaną do dziś tablicą rejestracyjną jest (pierwsza w Niemczech) przyznana Herr Beissbarthowi do jego auta marki wartburg, 14 kwietnia 1899 roku.


Od 30 września 1901 roku, dla pojazdów rozwijających prędkość powyżej 30 km/h, tablice rejestracyjne stały się obowiązkowe już w całej Francji.

REKLAMY

Dwa lata później tablice stały się obowiązkowe w Londynie.

W USA, od 25 kwietnia 1901 roku po raz pierwszy wprowadzono ustawowy obowiązek zaopatrzenia samochodów w tablice rejestracyjne - zaczęto rejestrować auta z przyczyn podatkowych. Właściciele automobili otrzymywali metalowe lub porcelanowe znaczki z numerem. tablica rejestracyjnaNa tablicy miały się znajdować inicjały właściciela wysokie na co najmniej 10 centymetrów.
Stan Nowy Jork uchwalił, że każdy właściciel samochodu ma obowiązek zarejestrowania go w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowego prawa.

Obowiązkowe stały się tablice dopiero od roku 1918.

Pierwsze polskie tablice rejestracyjne wydano w 1922 roku. Wcześniej do identyfikacji nielicznych samochodów służyły blachy nadawane jeszcze przez zaborców.

Międzynarodowe znaki rozpoznawcze (również PL), zostały wprowadzone zgodnie z międzynarodową konwencją regulacji ruchu drogowego w 1926 roku 


Ciekawostka:
tablica warta 9 milionów dolarów Tablica rejestracyjna za 9 milionów dolarów? Czemu nie... W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nawet taka cena jest możliwa. Niejaki Balwinder Sahni (na ilustracji obok) zapłacił właśnie tyle za tablicę na której widnieje tylko cyfra "5".
Podobno im niższa cyfra, tym większy prestiż!
Ciekawe w takim razie, ile może kosztować tablica z cyfrą "1"?

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań